detail
Česká rozvojová agentura pokračuje v podpoře rozvoje kapacit neziskových organizací v Moldavsku a na Ukrajině
28.3.2023

Středisko humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské (SHPaRS DCHOO) je realizátorem či spolurealizátorem dlouhodobých projektů na Ukrajině a v Moldavsku (např. Adopce na dálku, Důstojný život a další). Záměrem již čtvrté části projektu Kapacity pro rozvoj podpořeného Českou rozvojovou agenturou je posílit samostatnost, odbornost a kooperaci u partnerských organizací na Ukrajině a v Moldavsku v oblastech fungování nestátních neziskových organizací a tvorby rozvojových projektů.
Za poslední roky se Ukrajina, ve které SHPaRS DCHOO realizuje své projekty, výrazně změnila, nejen kvůli válečnému konfliktu, ale také kvůli politické a cenové nestabilitě, špatnému sociálnímu zabezpečení, migračním vlnám a celkové nejistotě. Ukrajinská společnost je stále silně ovlivněna érou socialismu, korupcí, nefungující infrastrukturou, alkoholismem a obrovskými sociálními rozdíly.
Děti ulice, sirotci, sociálně slabé rodiny, opuštění senioři – představují velká témata zemí postsovětského prostoru. „Přestože období devadesátých let, kdy byl tento problém nejsilnější, již pominulo, korupce, nezaměstnanost a politický chaos tehdejší doby mají na situaci rodin, dětí a seniorů na Ukrajině, ale i v Moldavsku stále vliv. Přibližně čtvrtina obyvatel žije pod hranicí chudoby. Sociálně slabé či krizové rodiny na Ukrajině mívají měsíční příjem přibližně ve výši minimální mzdy, která se pohybuje okolo 5 000 hřiven. Absence jednoho nebo obou rodičů není v rodinách výjimkou. Příčinou může být úmrtí, nemoc či závislost na alkoholu a drogách nebo cestování za prací do zahraničí. V mnohých případech se i jinak fungující rodiny dostávají do pasti chudoby a dluhů kvůli kriticky nízkým mzdám a stále rostoucím cenám potravin a služeb,“ říká koordinátorka rozvojových projektů Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské Veronika Mechová Hodečková.
Je zřejmé, že v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině se problémy rodin ještě zhorší. A právě na tyto potřebné rodiny, děti a seniory se zaměřují programy Diecézní charity ostravsko-opavské, jako je Adopce na dálku a Důstojný život.
Díky projektům Kapacity pro rozvoj realizovaným v letech 2019–2022 a navázané spolupráci s občanskou organizací Mezinárodní unie dobrovolníků Ukrajiny z Kyjeva a s Caritas Mariupol se otevřely nové možnosti spolupráce. Obě organizace možnost vzájemného vzdělávání a distribuce materiálu prostřednictvím projektu velmi oceňují. V uplynulých letech byla spolupráce často komplikována opatřeními souvisejícími s prevencí proti šíření onemocnění COVID-19. Každý rok vyvstávají nová témata k řešení a potřebnost setkávat se osobně, nikoli pouze online, je vysoká. Velmi se osvědčila návštěva partnerských organizací v ČR, kdy zástupci partnerů prošli teoretickým i praktickým diskursem fungování nestátní neziskové organizace v ČR a odjížděli s množstvím informací, inspirací a rad.
„Po útoku Ruské federace na Ukrajinu 24. 2. 2022 prochází řada z našich projektů reorganizací, stejně tak někteří z partnerů nejsou schopni běžného fungování. Z ukrajinské strany (Caritas Mariupol), a stejně tak ze strany organizace Sociálně zdravotní centrum „Svatá Maria“ v Moldavsku (Grigorauca), byl vysloven požadavek o předání know-how variace projektů Adopce na dálku a Důstojný život, managementu a fungování českých nestátních neziskových organizací a další, což je práce na několik let. V Moldavsku se stále potýkáme s právním neukotvením partnerské organizace, ve které došlo k úplné výměně personálu, kdy se snažíme přispět k vyřešení této situace. Pro spolupráci na variaci projektů Adopce na dálku a Důstojný život byly vytipovány nejpotřebnější vesnice a města v působnosti těchto organizací, kde bude prováděna praktická část bloku,“ přibližuje Veronika Mechová Hodečková.
Základem pro efektivní zahraniční a rozvojovou spolupráci jsou kvalitní a dostatečně vzdělaní partneři. Nově vzniklé či nově navázané partnerské organizace mají málo zkušeností v oblasti řízení nestátní neziskové organizace, spolupráce a fungování společných rozvojových projektů. „Projektem přispějeme k navýšení partnerských i našich kapacit v těchto oblastech a předáme odborné znalosti také našim partnerům, abychom mohli vytvořit a poté realizovat nejen společné efektivní a transparentní projekty, ale také přispět alespoň krůčkem k budování fungující občanské společnosti na Ukrajině a v Moldavsku. Budování kapacit, jak jsme se již přesvědčili v předešlých projektech, je bezpodmínečným předpokladem pro fungující spolupráci, efektivní poskytování pomoci i získávání prostředků,“ dodává Veronika Mechová Hodečková.
Projekt vznikl za výrazné spolupráce ukrajinské a moldavské strany a je také poptávkou ze strany partnerských organizací. Z dlouhodobého hlediska se očekává, že činnost nově vzniklých organizací ve městech a okolí, kde bude projekt realizován, bude více efektivní a transparentní a bude naplňovat veřejný zájem. Projekt také navýší odborné kapacity pracovníků Střediska humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Diecézní charity ostravsko-opavské a rozšíří tak finanční základnu skrze nové softwarové řešení, fundraisingový mentoring, budování visibility a jazykovou vybavenost. Čímž bude podpořena i aplikace dalších rozvojových a humanitárních projektů na Ukrajině a v Moldavsku.