detail
ČRA podpořila pokračování tuzemského projektu Dialogem k partnerství pro udržitelný rozvoj
16.5.2023

V roce 2021 úspěšně realizovala Charita ČR s podporou České rozvojové agentury projekt Dialogem k partnerství pro udržitelný rozvoj. Pokračování tohoto projektu s názvem Dialog 2030 rozšířil existující partnerskou síť fungující pod platformou Young Caritas a skrze vzájemnou spolupráci aktivně přispěl k osvětě Cíle udržitelného rozvoje číslo 10 – Méně nerovností. Projekt zvýšil dopady neformálně vzdělávacích aktivit a rozvoj aktivního občanství mladých lidí, čímž přispěl k záměru naplňování Agendy 2030.
„V rámci Dialogu 2030 jsme zorganizovali panelové diskuse, rozhovory se známými i neznámými osobnostmi a vydali jsme také edukativní materiály. Skrze zahraniční mise Charity Česká republika pak mladým lidem ukazujeme na globální souvislosti,“ říká projektový koordinátor Charity Česká republika David Zítek.
Projekt probíhal postupně ve třech fázích, které se věnovaly jednotlivým cílům. První z nich se zaměřila se na Zdraví a kvalitní život, s hlavním zacílením na duševní zdraví. Pomocí kampaně Mluvíme o duši se realizátoři snažili přesvědčit především mladé lidi, že mluvit o duševním zdraví je naprosto normální a že na své problémy nemusí být člověk nutně sám.
Téma duševního zdraví je v naší společnosti stále tabu. Na psychické obtíže se často pohlíží jako na slabost a hrozí stigmatizace ze strany společnosti. V Česku se přitom se závažným duševním onemocněním potýká celá pětina populace a poslední data z Národního ústavu duševního zdraví říkají, že během pandemie se toto číslo zvedlo na každého třetího člověka.
„Naším cílem bylo ukázat, že mluvit o svých duševních problémech je zcela normální a může to mnohdy vyřešit zárodky stavů, které mohou časem člověku přerůst přes hlavu,“ říká David Zítek a dodává, že pro tuto aktivitu se spojili odborníci z řad profesionálů i lidé, kteří si sami prošli temným obdobím. Právě oni totiž nejlépe znají úskalí lidské duše.
V rámci hlavní kampaně Mluvíme o duši byla odvysílána na sociálních sítích sérii krátkých video rozhovorů, které představily příběhy různých lidí z řad známých i neznámých osobností. Mezi ně patřila například stand-up komička Lucie Macháčková nebo profesionální MMA zápasník Pavel Salčák. Na programu byla také živá online poradna s psychologem Tomášem Kvapilíkem a panelová diskuze přenášená online.
„V rámci panelové diskuse jsme diskutovali o stigmatech ze strany společnosti a bloku, který nám brání o duševních stavech mluvit. Hovořili jsme také o tom, jaký je hlavní impuls k tomu, že začneme své problémy aktivně řešit,“ popisuje David Zítek téma diskuze, které se zúčastnila Edna Nová, autorka knihy Ženy z Bohnic, Lucie Sedláčková z projektu Zavařeniny komix, Kristián Dembický, Jan Botlík, peer mentor spolupracující s Green Doors a Lukáš Mareš, mentální kouč. Diskusi vedl psycholog a autor projektu Terapie mezi stromy Adam Táborský. Pomocí kampaně její autoři upozornili také na služby komunitních center, ať již přímo v terénu nebo formou ambulantních konzultací.
„Jsme přesvědčení, že je nutné neustále připomínat, že s duševními problémy nemusí člověk bojovat sám. Vždycky je tu někdo, kdo pomůže. Z řad blízkých nebo právě komunitních center. Zároveň jsme vydali záložku do knihy, která obsahuje několik jednoduchých rad, jak si udržovat čistou mysl v této stresující době,“ říká David Zítek. Kampaň Mluvíme o duši byla součástí projektu Dialogem k partnerství pro udržitelný rozvoj, který byl finančně podpořen Českou rozvojovou agenturou v rámci ZRS ČR.
Druhým tématem, kterému byla věnována v rámci projektu pozornost, byla klimatická opatření. Hlavním zaměřením byly problémy v důsledku změn klimatu, jako jsou sucho a živelné katastrofy. S pomocí organizací i odborníků, kteří se této tématice věnují, se poukázalo na faktické souvislosti v oblasti klimatických změn.
V rámci fáze věnované snižování nerovností se věnovala pozornost také tématu migrace a globálních souvztažností. Realizátoři projektu se zapojili do festivalu Mnoho světů, který se soustředil na různé diskuse, promítání filmů i výstavy fotografií k danému tématu. Akce se uskutečnila v Jilemnici a podpořila lokální aktivitu mladých lidí.