detail
Díky podpoře ČRA došlo k posílení kapacit sítě ADRA v rámci zvýšení udržitelnosti výstupů projektů
28.2.2023

Jednou z nejvýznamnější tuzemských neziskových organizací, s níž Česká rozvojová agentura dlouhodobě spolupracuje, je ADRA. V rámci projektu s názvem Posilování kapacit sítě ADRA v Community-led MEAL (CoIMEAL) realizovaném v loňském roce došlo k proškolení pracovníku a pracovnic organizace ADRA v České republice a implementačních a strategických organizací ze sítě ADRA v ColMEAL. V rámci projektu bude vypracován i manuál k dané problematice a bude spuštěn pilotní projekt v zemích zahraniční rozvojové spolupráce.
ColMEAL představuje strategie k prohloubení vlastnictví komunity a kontroly nad výsledky a zvýšení udržitelnosti výstupů projektů. ColMEAL je také krokem v rámci komunitně vedeného vývojového projektového cyklu, který zahrnuje komunitně vedenou projektovou situační analýzu a design. V neposlední řadě představuje ColMEAL takový přístup, který buduje schopnost klíčových členů komunity jí správně vést a pomocí toho zlepšovat životní podmínky jejích členů. Zároveň jde o nový způsob měření dopadu projektu a jeho správného monitorování. Pomocí zvýšení kapacit v této oblasti by projekty realizované sítí ADRA měli mít větší nejen udržitelnost, ale zároveň i fungující systém.
Kromě vlastní implementace rozvojových a humanitárních projektů se ADRA věnuje i zdokonalování svých odborných kapacit, a to v oblasti svých prioritních sektorů (zejména zdravotnictví, sociální služby, zemědělství a rozvoj venkova, vzdělávání, ochrana životního prostředí a udržitelné hospodaření s přírodními zdroji) a i v tématech, která lze považovat za průřezová a která jsou klíčová bez ohledu na sektor působení, neboť přímo ovlivňují efektivitu fungování organizace. Jedná se především o oblasti managementu projektového cyklu, monitoringu a evaluace, finančního managementu, personalistiky, PR a komunikace. Pro řadu z těchto oblastí byly nastaveny formalizované interní procesy a vytvořeny odpovídající manuály a související nástroje.
V některých oblastech je však vybudování potřebných kapacit technicky nebo finančně náročné a má-li přinést požadované výsledky, vyžaduje uchopení formou samostatného projektu. V podmínkách běžného provozu organizace je obtížné dosáhnout potřebné změny. Konkrétně se jedná o oblast Community-led MEAL (ColMEAL). „V rámci přípravy tohoto projektu byla provedená analýza kapacit nejen zaměstnanců ADRA, ale i zaměstnanců ze sítě ADRA, se kterými společně implementujeme projekty. Z této analýzy vyplynulo, že naši zaměstnanci vykazují značné nedostatky právě v oblasti ColMEAL, která představuje strategie k prohloubení vlastnictví komunity a kontroly nad výsledky a zvýšení udržitelnosti výstupů projektů,“ přibližuje projekt jeho manažerka ze společnosti ADRA Ana Kremenić.
ColMEAL je důležitým prvkem v rámci implementace projektů, protože umožňuje komunitně řídit změny, čímž podporuje vlastnictví procesu a výsledků. Navíc výsledky ColMEAL mohou být agregovány a použity pro projektové indikátory. ColMEAL je nástroj, který přispívá k naplnění SDG č. 16, což je budování participativních, efektivních a odpovědných institucí na všech úrovních. V rámci projektu byli přizvání i hlavní implementační kanceláře a strategičtí partneři se sítě ADRA, aby se zúčastnili školení, a to zejména z prioritních zemí zahraniční rozvojové spolupráce (např. Moldavsko, Kambodža, BiH, Etiopie, Zambie) ale také ze Sýrie a Libanonu. Tímto přístupem bude mít projekt dopad nejen na prioritní země ZRS ale i další, kde síť ADRA působí, přičemž své nové znalosti bude sdílet i se svými strategickými partnery z ADRA sítě a to zejména z Německa, Dánska a Švédska.
„ColMEAL představuje přístup, kde samotné komunity vedou měření dopadu projektů. Jedná se o jeden z nejnovějších přístupu k měření nejen dopadu projektu na celou komunitu, ale zároveň napomáhá zapojení celé komunity do projektu, měří dopady projektu a získává lepší a ucelenější informace o potřebách komunity v různých sektorech. ColMEAL prozatím nebyl implementován v žádných projektech zahraniční rozvojové spolupráce. Jedná se o nový přístup, který umožní nejen lepší monitoring a evaluaci projektu, ale i jeho udržitelnost,“ dodává ohledně inovativnosti projektu Ana Kremenić.
Odborné zajištění projektu má na starosti externí organizace Salanga. Ta poskytuje školení, poradenství a podporu organizacím, které se zabývají chudobou, podvýživou, zdravotními problémy, sociálním vyloučením a dopady změny klimatu ovlivňující komunity a jednotlivce po celém světě. Salanga je hodnotově orientovaná zisková organizace fungující na principech sociálního podnikání, která poskytuje budování kapacit, poradenství, technické expertizy a nástroje neziskovým organizacím a institucím z akademického a veřejného sektoru. Tým Salanga tvoří více než 20 profesionálů z České republiky, Kanady, Austrálie, Rwandy, Mongolska a Filipín. Salanga také spolupracuje s uznávanými odborníky z různých oblastí – včetně humanitárních pracovníků, vědců, inženýrů, specialistů z ozbrojených sil a dalších technických odborníků.