detail
Mapové dílo České geologické služby jako jeden z výsledků české rozvojové spolupráce v Etiopii podpořené ČRA získalo prestižní ocenění “Mapa roku”
20.6.2023

Česká geologická služba uspěla na prvním místě ve 25. ročníku prestižní soutěže České kartografické společnosti “Mapa roku” s mapovým dílem „Geology, Soil Environment and Hydrogeology of the Sidama Region, Ethiopia“ editorů Kryštofa Vernera a Lety Megerssy. Díky projektu ČRA se Etiopie stala nedávno jednou z prvních afrických zemí, jejíž celé území bylo hydrogeologicky zmapované.
Mapové dílo zahrnující geologickou, hydrogeologickou a pedologickou mapu s obsáhlou textovou charakteristikou nově ustanoveného regionu Sidama je výsledkem usilovné čtyřleté práce společného česko-etiopského týmu na poli české rozvojové spolupráce v Etiopii, které financuje Česká rozvojová agentura. Toto dílo poskytuje nezbytné informace o geologickém prostředí, které jsou základem efektivního, šetrného a udržitelného využití životně důležitých přírodních zdrojů v Etiopii jako je podzemní voda a půda. Prestižní ocenění „Mapa roku“ je dokladem úspěšné činnosti našich realizátorů na poli české rozvojové spolupráce.
Aktivity českých geologů v Etiopii na poli rozvojové spolupráce mají dlouholetou tradici a probíhají téměř kontinuálně doposud. A velmi úspěšně. Hlavní zásluhu na tom má tým České geologické služby (ČGS), jehož úspěšné aktivity na poli rozvojové spolupráce ocenilo předloni i Generální ředitelství pro mezinárodní spolupráci a rozvoj (DG DEVCO), které je oslovilo k účasti na velkém projektu PanAFGeo financovaném EU.
Česká rozvojová agentura v Etiopii dlouhodobě podporuje projekty, jejichž cílem je také předání potřebného know-how a praktických dovedností pracovníkům Geologické služby Etiopie. Doc. Kryštof Verner, hlavní řešitel ČGS projektů rozvojové pomoci v Etiopii, přibližuje tuto spolupráci následovně: „V této souvislosti bych velmi rád vyzdvihl dlouhodobé úsilí Dr. Jiřího Šímy, který na tématu hydrogeologického mapování a kompilace příslušných map v Etiopii pracuje téměř neuvěřitelných 40 let. Právě jeho týmu se v úzké spolupráci s Geologickou službou Etiopie za podpory České rozvojové agentury v nedávné minulosti podařilo završit důležitou etapu hydrogeologického mapování v měřítku 1:250,000, které v počtu 60 mapových listů pokrývá celé území Etiopie. Z těchto unikátních výsledků dnes těží jak úřady místních samospráv, státních i regionálních úřadů, tak české i zahraniční subjekty realizující rozvojovou pomoc v Etiopii. Naše současné projekty v rámci společného týmu České geologické služby a Geologické služby Etiopie na tuto komplexní studii bezprostředně navazují, a to například formou již zmíněné kompilace národní geologické a hydrogeologické mapy celé Etiopie v měřítku 1 : 1,000,000. Jsme velmi rádi, že právě Dr. Jiří Šíma na tomto tématu s námi úzce spolupracuje. Vzhledem k získaným dovednostem v minulosti naši kolegové z Geologické služby Etiopie jsou dnes schopni realizovat jednu z důležitých etap geologického a hydrogeologického mapování samostatně a tím značně rozšířit jak množství získávaných terénních dat, tak plošný rozsah mapovaných oblastí. Těžiště našich společných prací je nyní zejména v rovině zpracovávání, interpretace datových zdrojů a finální kresby geovědních map a v tomto smyslu probíhá i naše výuková činnost.“
Už od roku 2014 tak Česká geologická služba s partnerskými institucemi, jako je Geologická služba Etiopie (Geological Survey of Ethiopia), univerzitní pracoviště v Arba Minch nebo Addis Abebě úspěšně řeší řadu výukových i výzkumných geovědních projektů s praktickými implikacemi. „Příkladem může být implementace moderních metodických postupů a systematická výuka geologického, pedologického a hydrogeologického mapování, včetně společné kompilace geovědních map v jižní části Etiopie. Dále v tektonicky aktivní oblasti hlavního etiopského riftu řešíme problematiku geologických rizik a podzemních vod, což je klíčové například pro realizaci vrtů na pitnou vodu a tvorba nových územních a krajinných plánů,“ doplňuje Kryštof Verner.