detail
Program B2B České rozvojové agentury podpoří v letošním roce 11 projektů
4.4.2023

Cílem Programu B2B, který spravuje Česká rozvojová agentura, je zapojení soukromého sektoru do naplňování cílů zahraniční rozvojové spolupráce ČR, podpora soukromého sektoru v rozvojových zemích a zároveň plnění Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Pro rok 2023 podpořila ČRA 11 projektů, jako např. rozvoj infrastruktury a kapacit 3D tisku v Gambii, zavádění nových odrůd zeleniny v Myanmaru či přenos českého know-how v oblasti vývoje a výstavby bioplynových stanic v Moldavsku.
Program B2B pro rok 2023 byl veřejně vyhlášen 4. 10. 2022. Alokace pro tuto výzvu byla 9,5 mil. Kč. Do data uzávěrky příjmů nabídek bylo ČRA doručeno celkem 23 projektových námětů, z nichž 22 nabídek splnilo všechny požadavky pro zařazení do hodnocení. Z nich bylo nakonec vybráno 11 projektů.
Jedním z nich je i pokračování úspěšného projektu Rozvoj infrastruktury a kapacit 3D tisku společnosti Prusa Research a.s., patřící mezi přední světové výrobce 3D tiskáren. Ta se v loňském roce s podporou ČRA pustila do projektu, jehož cílem je společensky prospěšné využití 3D tisku v Gambii zejména v oblasti zdravotnictví a vzdělávání. I díky podpoře ČRA tak vzniká v Gambii třetí největší 3D tisková farma v Africe. Společnost Prusa Research své 3D tiskárny v současné době distribuuje zákazníkům do více než 160 zemí světa. „Přínos technologie 3D tisku pro rozvojové trhy spočívá především v možnosti lokální decentralizované výroby, ať již se jedná o náhradní díly nebo individuálně zhotovované zdravotnické a vzdělávací pomůcky. Oproti konkurenčním výrobcům tiskárny Original Prusa nabízejí celou řadu funkcionalit velmi dobře využitelných na rozvojových trzích. Jedná se především o snadnou opravitelnost včetně cenově dostupných náhradních dílů, tzv. upgradovatelnost, díky které není při uvedení nového modelu nutné kupovat celou tiskárnu, ale pouze vybrané díly,“ říká projektový manažer společnosti Prusa Research Jiří Průša.
Mezi další již dříve podpořené projekty patří Založení pobočky In-EKO TEAM INDIA LTD. Česká společnost IN-EKO TEAM s.r.o. na trhu působí již více než 25 let a během této doby vyvinula velké množství unikátních zařízení na čištění odpadních vod. Česká rozvojová agentura proto loni podpořila v rámci Programu B2B založení pobočky této společnosti přímo v Indii. Zde vyrobená zařízení včetně speciálního bubnového filtru pomohou vyčistit odpadní vodu jak z komunálních nebo průmyslových ČOV, tak i z velkých průmyslových podniků a tím zlepšit kvalitu vodních zdrojů tak, aby nedocházelo k jejich kontaminaci. Výroba těchto zařízení navíc neznečišťuje životní prostředí. „Umístěním našeho provozu v Indii získáme místní pracovní síly a tím bude možné i optimalizovat výrobu našich zařízení. Bubnové filtry nejsou v Indii tak rozšířené, a proto je v průmyslových aplikacích nabízíme primárně. Zaměřujeme se na indický trh, abychom vyvíjeli všechny aplikace pro recyklaci vody na průmyslové i komunální úrovni pro opětovné použití ve výrobě a pro zavlažování,“ říká odpovědný řešitel projektu Giuliano Gemma ze společnosti IN-EKO TEAM. Dlouhodobým cílem projektu je rozšíření podnikatelských aktivit společnosti IN-EKO TEAM do Indie, transfer technologie, založení dceřiné společnosti v Indii a tím vytvoření nových pracovních míst pro zdejší obyvatele.
Slibný potenciál má také projekt Přenos českého know-how v oblasti vývoje a výstavby bioplynových stanic v Moldavsku, který bude realizovat Ircon, s.r.o. S bioplynem mají české firmy bohaté zkušenosti, už v letech 2018-2019 realizovala společnost Člověk v tísni s podporou ČRA dva pilotní projekty zaměřené na rozvoj trhu s bioplynem v Západní provincii Zambie. Zde se tato alternativní forma získávání energie v podobě bioplynáren ukázala jako efektivní způsob, kterým lze přispět ke zvýšení odolnosti vůči změně klimatu a ke zvýšení potravinové bezpečnosti drobných zemědělců.
Dalšími podpořenými projekty v rámci Programu B2B jsou Zavádění nových odrůd zeleniny v Myanmaru společnosti MORAVOSEED CZ a.s., Zpracování podnikatelského plánu v podpoře malých farmářů v exportu kešu a manga do EU firmy BRAINCHAIN s.r.o, Zefektivnění nakládání s pitnou vodou prostřednictvím bezvýkopových sanací potrubí, které chystá společnost WOMBAT s.r.o. či Kyrino – Otevření dodavatelského řetězce merino vlny z Kyrgyzstánu do EU společnosti Owen Stitch Studios s.r.o.
Smart Fintechnologies s.r.o. pak chystá projekt Coworkingová síť a startupový inkubátor „Green Macedonia“ a LESPROJEKT-SLUŽBY s.r.o. projekt SIMONA III, jehož cílem je vybudovat systém pro optimalizaci zemědělského hospodaření s vodou se zaměřením na vinice, který bude založen na systému Bezdrátové senzorové sítě, skládající se z různých senzorů pro monitorování půdní vlhkosti a teploty. Podpory se dočkala firma Way2top s.r.o. se s přípravou návrhu Systému pro usnadnění AL – CZ obchodu a získání 5 potenciálních pilotních zákazníků a také pilotní projekt Čištění odpadních vod z procesu zpracovaní masa a masných výrobků v Mongolsku společnosti KHAANZAA spol. s r.o. Tato česká firma se předloni s podporou Programu B2B rozhodla v Indonésii pomocí speciální technologie a přeneseného know-how zabezpečit, aby voda nashromážděna v období silných dešťů byla upravena a následně využita jako voda užitková a pitná. Podobný projekt doposud nebyl v Indonésii zrealizován.
Výsledky výběrového řízení na Program rozvojového partnerství pro soukromý sektor (Program B2B) pro rok 2023 naleznete zde.