detail
V Kyrgyzstánu chystá česká firma s podporou Programu B2B otevření dodavatelského řetězce merino vlny
9.5.2023

93% Kyrgyzstánu tvoří hory s drsným počasím, což je prostředí ideální pro chov a šlechtění merino ovcí. Česká firma OWEN STITCH se proto s podporou Programu B2B České rozvojové agentury pustila do projektu KYRINO, jehož cílem je otevřít transparentní dodavatelský řetězec merino vlny do Evropy pomocí asociace farmářů a udržitelného rozvoje chovu a šlechtění merino ovcí. Projekt pomocí zlepšování kvality a zapojení do hodnotového řetězce v EU přímo ovlivňuje konkurenceschopnost místních farmářů a zemědělských družstev.
Chov merino ovcí a zpracování vlny dosáhly v Kyrgyzstánu svého vrcholu pár let před pádem Sovětského svazu, ještě dodnes ale pastevci používají postupy a zkušenosti z této doby. Toto know-how projekt KYRINO připravuje na současné kvalitativní požadavky zpracovatelů vlny v EU. „Kyrgyzstán jsme si zvolili na základě několika parametrů. V rámci ideální geografie pro chov merino ovcí jsou to také náklady na pozemní přepravu, které umožnuji významnou minimalizaci logistických nákladů v porovnání se současným importem vlny z Austrálie, Nového Zélandu či JAR. Kyrgyzstán je navíc parlamentní republika s demokratickými volbami a má přístup na trh EU. Projekt má silnou lokální a politickou podporu a je v souladu s vládními prioritami Kyrgyzské vlády. Nemluvě o tom, že si kyrgyzské komunity zachovávají svoji nomádskou kulturu, pastevci zde dodnes žijí v symbióze s přírodu a své know-how předávají dalším generacím,“ říká odpovědný řešitel projektu a jednatel OWEN STITCH STUDIOS s.r.o. Pavel Dolníček.
Od začátku založení projektu je členem týmu také Dr. Lutshikhina, genetička a expertka na šlechtění merino ovcí. Paní Lutshikhina má silný respekt komunity a předává své mnoholeté zkušenosti farmářům zapojeným do projektu. Členové týmu strávili před zahájením projektu v Kyrgyzstánu téměř měsíc, cestovali do sedmi regionů a jednali s farmáři, pastevci i místními podnikateli. „Díky této zkušenosti jsme přesvědčeni, že projekt bude mít pozitivní dopad na biodiverzitu přírody a umožní vytvořit pracovní místa, která jsou důstojná, udržitelná a v souladu s místním prostředím,“ dodává Pavel Dolníček.
Primární cíle pro zvýšení kvalifikace personálu je jak školení pro zlepšení postupů při stříhání vlny a pro zlepšení klasifikace vlny pro maximalizaci výkupní ceny vlny, tak i školení pro zlepšení postupů při balení a kompresováni vlny. V letošní roce se také počítá se zavedením Nylon Wool Bags, což je speciální balení, které zamezí kontaminaci vlny plastovými vlákny. V plánu je také udržitelné značení oveček a jejich vakcinace.
„KYRINO wool bude prodáváno jako 100% přírodní, regenerativní a etický materiál v kombinaci s příběhem z Kyrgyzstánu. To znamená, že kupec neobdrží pouze materiál, ale také „marketingový příběh“ z pastev a výroby KYRINO, který může použít k propagaci udržitelnosti své značky. Naši cílový zákazníci budou značky a výrobci, kteří si zakládají na etice a udržitelnosti svých produktů. Klíčový bod zlomu je, když značky začnou propagovat KYRINO na svých vlastních produktech a marketingových kanálech. Mezi naše strategické zákazníky patří známé firmy jako Patagonia, Arcteryx, Icebreaker, Fjallraven, Dale of Norway či Allbirds,“ přibližuje Pavel Dolníček.
Projekt KYRINO bude mít pozitivní dopad především na tři primární skupiny. Jednak jsou to farmáři (majitelé farem, zemědělská družstva a jejich zaměstnanci) a pastevci, kteří spolupracující s farmáři a mají na starosti pastvu nebo chov ovcí ve vegetačním období. A pak také místní dodavatelé napojení na farmáře (služby, krmivo a další zemědělské prostředky a vybavení). V současnosti má KYRINO asociace 46 členu ze sedmi regionů v Kyrgyzstánu. Tito farmáři podepsali a potvrdili účast na konsolidaci jednotného exportu a zlepšení konkurenceschopnosti merino vlny za účelem zapojení do dodavatelského řetězce EU.
Hlavní výstupem projektu pro letošní rok je férový výkup vlny od farmářů a profitabilní prodej nemyté vlny sezóny 2023. Pro tento výstup už bude implementován nový typ balení, který nebude kontaminovat vlny plastovými vlákny a tím nebude snižovat její kvalitu a hodnotu. Dojde také k modernizaci procesu stříhání vlny a implementaci výkonných strojků na vlny a náhradních nožů. Dojde také k výše zmíněným školením, značení ovcí barvami, které se mohou vymýt při industriálním procesu mytí a vakcinaci ovcí. „V plánu je také vyrobit validační produkty od vlákna až po hotový produkt ve 100% transparentním, férovém a udržitelném dodavatelském řetězci. Pro tento výstup jsme zvolili vývoj a následnou výrobu škály validačních produktů, které mají vysoký potenciál na EU trhu a budou sloužit jako případové studie pro zákazníky,“ doplňuje Pavel Dolníček.
Firma OWEN STITCH STUDIOS s.r.o. se specializuje na etické získávání materiálů a udržitelnou výrobu produktů pro každodenní použití se zaměřením na přírodní full grain kůži, organickou bavlnu a merino vlnu z Kyrgyzstánu. Od začátku založení firmy stopují původ každého materiálů, který vstoupí do jejich produktů, zajišťují fair trade praktiky, férové a bezpečné pracovní podmínky v dodavatelském řetězci. Tyto kroky postupují s cílem transparentně edukovat cílovou skupinu o udržitelnosti, materiálech a lokální výrobě.