detail
V rámci Programu B2B podpořila ČRA podnikatelský plán na zavádění nových odrůd zeleniny v Myanmaru
7.8.2023

Cílem připravovaného projektu je zavádění nových odrůd zeleniny v Myanmaru. V rámci přípravné fáze bude zpracován podnikatelský plán zaměřený na identifikaci vhodných odrůd pro klima Myanmaru a následnou registraci a dovoz osiva společnosti MORAVOSEED CZ a.s. do Myanmaru. Důraz bude kladen na v současné době nepěstované odrůdy zeleniny. Dalším cílem do budoucna je zaměření se také na výrobu osiva v Myanmaru a tím přispět k přenosu relevantního know-how.
V rámci projektu je v letošním roce plánována pracovní cesta zástupců MORAVOSEED CZ a.s. do Myanmaru, která se zaměří také na využívání vhodných zemědělských technologií pro udržitelné hospodaření v rostlinné výrobě a k rozvoji venkovských zemědělských oblastí a komunit. „Naše firma navázala spolupráci s firmou Czech Business Yangon, která bude hlavním koordinátorem projektu na myanmarské straně. Rovněž již byly identifikovány tři partnerské firmy a dvě asociace, které mají zájem se do projektu aktivně zapojit a spolupracují s téměř 4000 menšími farmáři. Jedná se o partnery, kteří se budou podílet na identifikaci vhodných nových odrůd zelenin a následně mohou po registraci příslušných odrůd působit jako distributoři a případní výrobci osiva,“ říká odpovědný řešitel projektu Radek Aust z firmy MORAVOSEED CZ a.s. Tato šlechtitelská společnost se zabývá šlechtěním, výrobou a prodejem především zeleninových osiv. Osiva následně exportuje do celé Evropské unie, ale i do dalších zemí světa jako například Ukrajina, Velká Británie, Jižní Korea, Kyrgyzstán i USA.
Pěstitelství zeleniny v Myanmaru má vysoký podíl ruční práce, přičemž velká většina pracovníků jsou ženy. Rozšíření možností myanmarských zemědělců díky pěstování nových odrůd zelenin napomůže vytváření nových pracovních míst, což je zejména v současné době složité ekonomické situaci po vojenském převratu v roce 2021 velmi důležité pro rozvoj země. Vytváření nových pracovních míst a zachování těch stávajících, které by v současné složité situaci mohly zaniknout, napomůže zajišťování ekonomických potřeb rodin a rovněž přispěje k posílení rovnoprávnosti žen a mužů. Zapojení Asociace myanmarských podnikatelek, které se rovněž snaží přispět k posílení rovnoprávnosti žen a mužů v zemědělském sektoru, napomůže posílit dopady projektu v myanmarském prostředí.
Jak známo, vynikající kvalita osiva je spolu s vhodnou půdou základní podmínkou pro úspěšnou sklizeň. Osiva jsou v současné době do Myanmaru dovážena především z Thajska a z Číny, v menším množství z Japonska a z Jižní Koreje a z Evropy pouze z Nizozemí. „V rámci tohoto projektu budou registrovány, testovány a zaváděny nové odrůdy zeleniny, které díky svým nutričním a výnosovým vlastnostem budou mít pozitivní dopady na výživu myanmarského obyvatelstva. S pěstováním pro přímou spotřebu se vybízí i možnost výroby osiv vybraných druhů zeleniny, která doposud v Myanmaru probíhá jen ve velmi omezené míře. Během projektu tak dojde k nastínění základní problematiky v oblasti semenářství a šlechtitelství, které je i v moderní době stále jednou z nejnáročnějších zemědělských odvětví na ruční práci. Během návštěvy partnerských firem a asociací v ČR proběhne seznámení myanmarských zástupců přímo v lokacích naší firmy spojené s návštěvou partnerských institucí a v rámci projektu se uskuteční také pracovní cesta našich zástupců do Myanmaru. Během projektu tedy prověříme i budoucí možnosti výroby osiva v Myanmaru, které by splňovalo vysoké standardy pro uvedení na náročné nejen v EU, ale i dalších zemí,“ přibližuje projekt Radek Aust.
V rámci pilotního projektu bude již v letošním roce zaregistrováno osivo zeleninových odrůd, které budou identifikovány jako nejvhodnější z hlediska agroklimatických a agrotechnických podmínek v Myanmaru a rovněž z komerčního hlediska. Ve spolupráci s již identifikovanými myanmarskými partnerskými firmami a asociacemi bude následně osivo jejich farmáři dále zkušebně pěstováno, aby se nejvhodnější zeleninové odrůdy mohly začít v nejbližší době komerčně dovážet do Myanmaru, čímž bude zajištěna dlouhodobá finanční udržitelnost projektu.
V rámci projektu bude MORAVOSEED CZ a.s. také moci podpořit synergie s dalšími českými firmami zaměřujícími se na myanmarský trh. MORAVOSEED CZ a.s. velmi dbá na kvalitu osiva a podporuje využívání přírodních hnojiv bez chemických přísad šetrných k životnímu prostředí, a to nejen u bioprodukce, ale rovněž u standardní produkce. V této souvislosti bude prověřena možnost využití českých ekologických hnojiv firmy Biopreparáty s.r.o. při pěstování osiv vybraných zeleninových odrůd.
Na tomto programu se bude podílet rovněž partnerská instituce Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně, Ústav zelinářství a květinářství. Navázány byly rovněž kontakty s Myanmar Seeds Association. V rámci pilotního projektu bude zahájena registrace identifikovaných vhodných odrůd zeleninových osiv firmou Czech Business Yangon, což je další z cílů projektu. Dovážená osiva podléhají registraci Odboru registrace osiva, registrace trvá 3-6 měsíců, přičemž odrůdy košťálové zeleniny jsou v rámci registrace testovány Ministerstvem zemědělství ve třech lokalitách, ostatní osiva jsou registrována na základě relevantních certifikátů výrobce osiva. MORAVOSEED CZ a.s. po registraci dodá osiva, která budou farmáři zapojenými do projektu testována.