detail
V rámci projektu CHKO Aragvi v Gruzii podpořeného ČRA byl oficiálně představen koncept Team Europe Initiative
27.6.2023

Program Udržitelný rozvoj CHKO Aragvi je jedním z největších a nejkomplexnějších projektů české rozvojové spolupráce od roku 2018. Hlavním cílem programu v celkové výši 2,3 mil. Eur, který je od července 2021 spolufinancován z prostředků rakouské rozvojové spolupráce a doplněn o projekt SlovakAid v oblasti odpadového hospodářství, je vytvořit podmínky a rámec pro udržitelný rozvoj Chráněné krajinné oblasti Aragvi.
Region chráněné krajinné oblasti Aragvi má velký potenciál rozvoje, k němuž však dosud nedochází. Podobně jako v dalších horských oblastech Gruzie je navíc ohrožen unikátní místní ekosystém a biotop. Hlavním cílem tohoto programu je proto přispět prostřednictvím multisektorových opatření k udržitelnému rozvoji této oblasti. Chráněná krajinná oblast Aragvi byla vyhlášena gruzínskou vládou v roce 2020 s cílem zajistit ochranu přírodního a kulturního dědictví regionu, zlepšit sociálně-ekonomické podmínky místních obyvatel a pomoci přilákat více turistů do tohoto dechberoucího horského regionu.
Obyvatelé tří údolí v povodí řeky Aragvi (Pšavové, Chevsurové a Gudamakařané) se tradičně zabývají chovem dobytka a ovcí, základním zemědělstvím a do jisté míry rovněž těžbou dřeva. Tento způsob obživy se však stal velmi obtížným z mnoha důvodů. Neexistuje odbytový řetězec pro mléko a maso, chybí či nefungují kooperativy, poplatky za využívání pastvin jsou vysoké a živobytí rovněž zásadně ohrožují klimatické změny, zejména pokud jde o erozi půdy. Mladí lidé využívají nové příležitosti k obživě především v nedalekém hlavním městě Tbilisi. Stopy rovněž zanechalo období komunismu, kdy byly tyto tři subetnické skupiny pod tlakem režimu nuceny opakovaně opouštět své domovy, přičemž někteří se zpět již nevrátili, což zásadně narušilo přirozený vývoj regionu a historicko-kulturní paměť obyvatel.
V sobotu 17. června 2023 uspořádal v rámci projektu zastupitelský úřad Tbilisi uprostřed krásné přírody CHKO Aragvi prezentačně-společenskou akci, spojenou s oficiálním představením Team Europe Initiative. Vydařené akce se zúčastnilo asi 200 návštěvníků, ke kterým pronesli řeč velvyslanci EU, ČR a AT a náměstkyně pro místní rozvoj, zemědělství a životního prostředí, zdravotnictví a starostka obce Dušeti.
Akce se konala na břehu řeky Aragvi v CHKO stejného názvu, kde ČRA v rámci zahraničně rozvojové spolupráce spravuje již od roku 2018 komplexní program „Udržitelný rozvoj chráněné krajinné oblasti Aragvi a místních komunit“ (od roku 2021 rovněž spolufinancován z 1/3 Rakouskem a doplněn o menší projekty Slovenska). Do přípravy akce byla aktivně zapojena Místní akční skupina (Aragvi LAG), která byla v rámci projektu vytvořena, a další téměř třicítka dobrovolníků. Cílem bylo přiblížit dosavadní výstupy projektu široké veřejnosti a podpořit místní komunitu a udržitelný turistický ruch v tomto regionu.
Paralelním cílem akce, který vznikl v průběhu příprav, bylo oficiální představení konceptu Team Europe a prezentace aktivit jiných donorů v regionu (vedle ČR využilo PL a EU/DE). Vedle velvyslanců EU, ČR a AT se jí zúčastnilo hned několik zástupců vlády (ministr životního prostředí a zemědělství svou účast na poslední chvíli zrušil) na úrovni náměstků, starostky a zástupce guvernéra.
„V průběhu příjemného odpoledne mělo zhruba 200 návštěvníků příležitost naučit se připravit místní kulinářskou specialitu „chinkali“ (taštičky plněné masem či sýrem), zkusit si výšivky na tradičních krojích, vyrobit si dřevěnou ozdobu do vlasů, seznámit se s místní výrobou včelích úlů, ochutnat bylinné čaje z místních luk, poslechnout si příběhy a legendy z údolí Aragvi, vyzkoušet si vybavení vysokohorských záchranářů či nakoupit šperky s místní tematikou – vše od příjemců grantů projektu,“ říká Jana Zelingerová, vedoucí rozvojového úseku ZÚ Tbilisi. V průběhu posledních čtyř let bylo prostřednictvím Aragvi LAG rozděleno celkem 90 grantů místním farmářům a poskytovatelům turistických služeb. Tak jako v případě penzionu Midamo ve vesnici Tkiliana, který provozuje Barbara Džabanišvili a její rodina. Více zde.
Akce, která byla organizována a hrazena ZRS ZÚ Tbilisi, se těšila velkému mediálnímu pokrytí, reportáž ve večerním vysílání přineslo hned několik hlavních TV stanic, jedna dokonce v přímém přenosu (v čase 23:10 – 24:30 k vidění zde.)
Program Udržitelný rozvoj CHKO Aragvi a místních komunit tvoří několik vzájemně propojených projektů, které realizují čeští a místní experti ze státního a nevládního sektoru. Projekt zacílený na rozvoj komunit v Aragvi realizuje česká nevládní organizace Člověk v tísni, projekt na podporu udržitelného lesnictví realizuje český Ústav pro hospodářskou úpravu lesů a projekt zaměřený na správu CHKO Aragvi realizuje Krkonošský národní park (KRNAP).
Od roku 2018 do loňského roku podařilo např. zřídit Správu CHKO Aragvi, proškolit personál a dodat nezbytné vybavení (včetně 3 terénních aut pro rangery), vypracovat plán péče CHKO (ke schválení místními orgány). Dále založit Místní akční skupinu Aragvi a jejím prostřednictvím přidělit více než 80 grantů místním zemědělcům a poskytovatelům turistických služeb (např. na výrobu tradičních místních produktů, jako je med, bylinkové čaje, dřevěné suvenýry, či na podporu zvýšení efektivity chovu hovězího dobytka a ovcí, včelařství a zajištění krmiva pro dobytek). Vypracovat hlavní osnovu lesnického plánu, uspořádat několik seminářů s cílem sdílet české zkušenosti s různými přístupy ke správě lesa a ve spolupráci s místními partnery zahájit vědecko-výzkumný sběr dat a inventarizaci lesa. A také vytvořit webovou stránku Aragvi Region, kde jsou umístěny informace o CHKO Aragvi a programu s přímým propojením na webové stránky jednotlivých částí projektu, viz. https://www.aragviregion.com/en-us/.
V roce 2023 budou zahájeny nové projekty, zaměřené na sociální, zdravotní a environmentálně-edukační tematiku a značení turistických tras s cílem dosáhnout hlavní cíl programu, tedy přispět k udržitelnému rozvoji CHKO Aragvi a zlepšit životní podmínky místních komunit. Program je realizován v úzké spolupráci se všemi relevantními gruzínskými partnery, zejména municipalitou Dusheti, Ministerstvem životního prostředí a zemědělství, Agenturou pro chráněná území a Národní lesnickou agenturou.