detail
Gruzínské lískové ořechy mohou být pro české firmy podobnou příležitostí, jako vyhlášený Kampotský pepř z Kambodži
13.6.2023

Program B2B podporuje české subjekty při identifikaci a navázání obchodních partnerství v rozvojových zemích. Před čtyřmi lety podpořila Česká rozvojová agentura Programem B2B projekt .pepper..field, české společnosti Cambodian s.r.o., která vykupuje Kampotský pepř přímo od kambodžských farmářů a úspěšně s ním obchoduje na trzích EU. Podobnou příležitostí pro české firmy by mohly být i známé lískové ořechy z Gruzie. ČRA hledá české firmy, které mají zájem skloubit férové podnikání s rozvojovou spoluprací v Gruzii.
Pro rok 2023 podpořila ČRA v rámci Programu B2B 11 projektů, jako např. rozvoj infrastruktury a kapacit 3D tisku v Keni, zavádění nových odrůd zeleniny v Myanmaru či přenos českého know-how v oblasti vývoje a výstavby bioplynových stanic v Moldavsku. Už v roce 2019 podpořila projekt .pepper..field, který v současnosti pomáhá zhruba dvěma stovkám drobných kambodžských farmářů produkovat nejlepší pepř na světě a na jejich podporu získal i přes milion korun od českých dárců. Za technologickou podporu a propagaci zeměpisného označení získal uznání od ministra obchodu Kambodže a v říjnu 2021 vzácné ocenění GOLDEN FORK, pomyslného gastronomického Oscara. Lyofilizovaný Kampotský pepř je historicky první český produkt, který v 27-leté historii soutěže Great Taste dosáhl nejvyššího gastronomického ocenění světa.
Díky optimálním geografickým podmínkám pro kultivaci je Kampotský pepř z Kambodži jediným pepřem na světě s chráněným zeměpisným označením PGI, které mu dává status nejlepšího pepře a milují ho šéfkuchaři z celého světa včetně těch michelinských. Pěstování pepře má totiž v kambodžské provincii Kampot dlouhou tradici. Také lískové ořechy se v Gruzii pěstovaly již na začátku 20. století a tradičně patřily mezi nejvýznamnější trvalé kultury.
Zásadní změnu pro rozvoj pěstování této komodity přinesl rok 2007, kdy v Gruzii otevřela svůj zpracovatelský závod italská společnost Ferrero a ekonomický význam lískových ořechů začal rychle růst. Díky rozmanitosti místních odrůd a kvalitě zdejších lískových ořechů každým rokem roste poptávka a zvětšuje se plocha plantáží. Nejrozšířenější je pěstování této komodity v západní Gruzii (Samegrelo, Gurie), ale počet lískových plantáží se zvyšuje i v tradičně vinařské oblasti Kachetii.
„V současnosti se podle Gruzínského svazu pěstitelů lískových ořechů pěstují lískové ořechy na přibližně 72 000 ha. Pěstování lískových ořechů patří mezi hlavní priority gruzínské vlády v oblasti zemědělství a rozvoje venkova. Od roku 2018 gruzínská vláda vyčlenila téměř 5 mil. USD na pomoc zemědělcům v boji proti škůdcům (síťnatce lískové) a od roku 2022 vydala dalších 8 mil. USD na podporu zvýšení kvality a objemu sklizně,“ říká Jana Gašparíková, zástupkyně velvyslance v Gruzii.
Lískové ořechy jsou jednou z deseti největších vývozních komodit Gruzie. Podle Národního statistického úřadu Gruzie v roce 2022 směřoval vývoz lískových ořechů do 54 různých zemí světa a dosáhl 97 mil. USD. Lískové ořechy se tak staly 9. nejvýznamnější vývozní komoditou. Podle Mezinárodního obchodního centra (ITC) byla v roce 2022 Gruzie 6. největším vývozcem lískových ořechů, za Tureckem, Itálií, USA, Chile a Ázerbájdžánem, což je vzhledem k rozloze země velký úspěch. Líska je pro Gruzii nejen jednou z nejdůležitějších plodin z hlediska vývozu, ale také z hlediska zaměstnanosti a zdroje příjmů. Podle Gruzínského sdružení pěstitelů lískových ořechů (GHGA) je do podnikání zapojeno 75 000 domácností, které jsou závislé na příjmu z tohoto odvětví.
Gruzínské sdružení pěstitelů lískových ořechů bylo založeno v roce 2013 a jeho hlavním cílem je napomáhat svým členům i nečlenům zlepšovat hospodaření v sadech, a zvyšovat tak výnosnost a kvalitu lískových ořechů. GHGA organizuje školení farmářů, poskytuje odborné poradenství a analýzy ve spolupráci s gruzínskými úřady, USAID i společností Ferrero. V současnosti sdružuje téměř 30 000 gruzínských rodin pěstujících lískové ořechy v různých regionech Gruzie a podporuje až 2 623 farmářských skupin prostřednictvím 7 koordinátorů, 110 poradců a terénních agronomů. Kromě toho je Sdružení schopno ročně zpracovat a uskladnit až 15 000 tun lískových ořechů. Nyní je průměrný výnos 450 kg/ha, přičemž zavedením efektivních metod hospodaření by Sdružení chtělo dosáhnout 1 500 kg/ha.
„Česká republika v letech 2018-2022 dovezla lískové ořechy v průměru za 16 mil. USD, především z Gruzie, Turecka a Německa. Vzhledem k tomu, že kvalita a objem produkce gruzínských lískových ořechů se stále zvyšuje, z dlouhodobější perspektivy je pro české odběratele výhodné navázat kontakty s Gruzínským sdružením pěstitelů lískových ořechů a dovážet tuto komoditu napřímo. S cílem modernizace odvětví GHGA také hledá pro své členy výrobce a dodavatele zemědělské techniky a strojů, zavlažovací techniky, zemědělských hal a skladů a zemědělských hnojiv. Možná spolupráce se nabízí i v oblasti zemědělského výzkumu,“ dodává Jana Gašparíková.
„V druhém pololetí tohoto roku budeme tradičně vyhlašovat výzvy pro předkládání žádostí o dotaci na přípravu a realizaci projektů v rámci „Programu rozvojového partnerství pro soukromý sektor (Program B2B)“ pro rok 2024. Jak je vidět na případu lískových ořechů, existuje Gruzii celá řada příležitostí pro naše firmy, které je možné zkusit prověřit v rámci Programu B2B. Oceňovaný projekt .pepper..field, dokazuje, že je tento program skvělou příležitostí pro české firmy, jak skloubit úspěšné férové podnikání s rozvojovou spoluprací,“ říká ředitel České rozvojové agentury Michal Minčev.
Foto: Merab Chitanava