Po studii proveditelnosti, která zhodnotila potenciál stromu moringa pro rozvoj etiopských komunit, vývoj nových produktů a jejich uplatnění na etiopském i zahraničním trhu, se s podporou dotačního Programu B2B úspěšně rozjela samotná realizace projektu. Projekt s názvem Uplatnění ekonomického a sociálního potenciálu inovovaných produktů ze superpotraviny moringa v Etiopii nyní přímo ovlivňuje školením či zaměstnáním kolem 50 místních obyvatel, další přibudou v letošním roce po spuštění výroby a prodeje moringových tablet a moringového oleje. Díky práci týmu pod vedením realizátora Jaromíra Nováka se zdraví prospěšné produkty z etiopské superpotraviny dostaly už i na český trh.
Rod moringa jsou opadavé nebo stálezelené stromy, které mohou vyrůst až do výšky 20 m. Listy ve vařeném i syrovém stavu jsou velmi vydatnou stravou, navíc se i suší pro období nedostatku. V Etiopii používají moringu zejména ve formě čerstvých listů jako obdobu našeho zelí, kapusty či špenátu. Dalším důvodem její oblíbenosti je skutečnost, že nepotřebuje žádnou zvláštní péči, rychle roste a je možné jej sklízet několikrát do roka. I když byla využívána v tradiční medicíně a z generace na generaci byla předávána například znalost využití jejího kořene jako léku proti malárii, o blahodárném účinku konzumace listů na krevní tlak, zažívání či vysokém obsahu antioxidantů a tělu prospěšných látek neměli Etiopané ani tušení.
Zásadní změna nastala před zhruba osmi lety, když se o morinze začalo psát v médiích, z „denního chleba“ chudých se stala „superpotravina“ a bohatí Etiopané jí přestali opovrhovat. To byla příležitost pro drobné farmáře, a také mezinárodní a vládní organizace, které uspořádaly nespočet školení, vzdělávacích kurzů a podpořili materiálně či finančně nově vzniklá družstva.
„Aktivity našeho projektu mojeMORINGA probíhající na břehu jezera Abaya, poblíž jihoetiopského města Arba Minch, začaly v roce 2015, kdy jsme navázali spolupráci s kooperativou 17 farmářek pěstujících moringu. Po vyškolení v rámci českého projektu dokážou farmářky mnohem více využít jejího potenciálu. Správně usušenou, zpracovanou a zabalenou moringu mohou dovézt či poslat mnohem dál, než jen na místní tržiště, čímž se jim otevírá daleko větší spotřebitelský trh. To samozřejmě přináší do rodin zisky, které nejen pomohou zajistit potřebnou výživu, zdravotní péči a vzdělání pro děti, ale také dokážou motivovat další mladé lidi. Ti pak mohou s perspektivou pokračovat v zemědělsko-obchodní činnosti svých rodičů, nemusí své domovy opouštět a hledat práci v jiném regionu či dokonce v jiné zemi,“ říká projektový manažer Jaromír Novák, který projekt založil společně s botanikem Petrem Němcem.
Moringový olej už splňuje všechny potřebné normy
V současnosti na projektu přímo spolupracuje čtyřicet farmářek ze dvou zemědělských družstev, které jsou školeny v technikách správného pěstování, sklizně a zpracování moringy, včetně hygieny a vhodného balení suroviny. V rámci další části projektu, zabývající se zpracováním moringy na různé produkty, se nyní vybavuje výrobní hala, ve které se bude lisovat moringový olej a moringové tablety. Tím, že bude základní surovina na místě zpracována na tyto produkty, zůstane přidaná hodnota v regionu a vzniknou tak další pracovní místa pro místní obyvatele. Po spuštění výroby bude zaměstnáno dalších zhruba deset mladých lidí a dalších 150 zemědělců je v oblasti periodicky podporováno nákupem moringových listů a semen.
„V minulém roce se nám podařilo zajistit kvalitní prostory pro výrobu moringových tablet a moringového oleje. Došlo k nákupu strojů, jejich zprovoznění a k zahájení výroby. Jako první byla zahájena výroba moringového oleje. Nyní již máme v rukou všechny nutné laboratorní analýzy, které dokládají, že je moringový olej vynikající kvality a že splňuje všechny normy EU. V současné době je moringový olej uváděn do prodeje v ČR. Nyní se pracuje na design, strategii a marketingu pro zavedení produktů na etiopský a evropský trh,“ dodává Jaromír Novák. Výroba tablet bude zahájena v jarních měsících.
Projektové práce probíhají dle časového harmonogramu i přesto, že je v současné době Etiopie v jistém transformačním období po změně vlády, kdy se občas objevují občanské nepokoje. Úspěch projektu se odvíjí také od spolehlivosti místních partnerů, kterými jsou spolupracující ženské kooperativy a projektový partner Betigil Feleke. Přínosem je také podpora projektu etiopskou vládou, která vychází vstříc projektovému týmu s poskytnutím půdy k pěstování moringy a s pronájmem výrobních prostor v prostorách podnikatelského parku v Arba Minch, kde je prováděna výroba inovovaných produktů z moringy. Během letošního roku by měl být zahájen prodej nových produktů jak v Etiopii, tak v Evropě v duchu principů fair trade.
„Je skvělé, že se realizátorům podařilo po studii proveditelnosti rozjet s naší podporou i návazný investiční záměr. Pozitivním dopadem projektu je nejen přenos odborného know-how a rozvoj technologií zpracování zemědělských produktů, ale také vytvoření nových pracovních míst a zvýšení konkurenceschopnosti na etiopském i zahraničním trhu,“ říká Ludmila Leškovská, která má v ČRA dotační Program B2B na starosti.
Foto: mojeMORINGA