Poslání, vize a hodnoty
ČRA má následující vizi, prostřednictvím které naplňuje své poslání:
„Česká rozvojová agentura při efektivním využití dostupných zkušeností a zdrojů pomáhá méně vyspělým zemím řešit jejich rozvojové problémy, čímž přispívá k důstojnému a udržitelnému životu na naší planetě i k šíření dobrého jména České republiky ve světě.“
Co to v praxi znamená?
- Česká rozvojová agentura soustředí aktivity na nejchudší a zvláště zranitelné skupiny obyvatel v chudých zemích a zlepšuje jejich podmínky pro důstojný život
- účelně využívá zdrojů a zkušeností České republiky a nabízí udržitelná řešení rozvojových problémů v méně vyspělých zemích světa
- podporuje občanskou společnost a místní procesy změn v partnerských zemích směřující ke spravedlivé společnosti
- zapojuje soukromý sektor do rozvojových řešení a podporuje prostředí pro ekonomický růst, podnikání a příliv investic do partnerských zemí
- klade důraz na průřezové hodnoty ČRA, jimiž jsou partnerství, udržitelnost a transparentnost
Co jsou průřezové hodnoty?
- Partnerství– ČRA respektuje prostředí a místní souvislosti v partnerských zemích.
- Udržitelnost– ČRA se soustředí na činnosti, které mají konkrétní a dlouhodobý pozitivní dopad.
- Transparentnost– ČRA postupuje férově a otevřeně informuje o všech svých aktivitách a postupech.
Abychom mohli naši vizi naplnit, musíme k ní přistoupit ze tří různých úhlů. V prvé řadě jde o klienty. Řešíme to, jak chce ČRA působit navenek vůči české a zahraniční veřejnosti. Agentura má pozitivní značku, díky které je známá. Ovlivňuje ji také to, že spolupracuje s širokým okruhem partnerů a realizátorů. Dalším úhlem pohledu jsou procesy. Zaměřujeme se na aktivity, ve kterých máme jako dárce přidanou hodnotu a poskytujeme zahraniční rozvojovou spolupráci efektivním způsobem. Snažíme se tak dosáhnout maximálně udržitelných výsledků. Podstatným úhlem jsou také zdroje. Jde nejenom o finanční zázemí, ale také dostatečné množství kvalifikovaných a motivovaných lidí v terénu i ústředí.
Boj proti korupci
Oznámení na podezření z porušení obecně závazných právních předpisů nebo vnitřních předpisů ČRA zaměstnanci ČRA přijímá Generální inspekce a interní audit MZV, provádí jejich šetření a eviduje oznámené případy.
Na poli „BOJE PROTI KORUPCI“ Generální inspekce koordinuje činnost MZV a podřízených organizací a je kontaktním útvarem MZV ve vztahu k věcně příslušnému koordinačnímu útvaru vlády.
Souhrnné informace o aktivitách vlády a přístup k hlavním vnitrostátním i zahraničním dokumentům lze získat na stránce https://www.korupce.cz.
Vláda ČR přijala Usnesení vlády č. 853 ze dne 29. 11. 2017 (PDF, 137 KB), kterým byl schválen text "Rámcového rezortního interního protikorupčního programu". Tímto usnesením bylo dale uloženo členům vlády zajistit do 30. 6. každého sudého kalendářního roku aktualizaci interních protikorupčních programů ve svých rezortech.
V souladu s výše uvedenými dokumenty Generální inspekce a interní audit MZV provedla aktualizaci „Resortního interního protikorupčního programu MZV a dalších organizací, u nichž funkci zřizovatele vykonává MZV“ (dále jen „RIPP MZV a DO - verze 2024“).
RIPP MZV a DO (verze 2020) reaguje jak na změny v rámcovém dokumentu, tak na změny, které přináší Akční plán boje s korupcí.
Jedná se o společný dokument následujících organizací:
- Ministerstvo zahraničních věcí ČR
- Česká centra, příspěvková organizace
- Diplomatický servis, příspěvková organizace
- Česká rozvojová agentura, organizační složka státu
- Ústav mezinárodních vztahů, veřejná výzkumná instituce
- Zámek Štiřín, příspěvková organizace
- Kancelář generálního komisaře účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO
Společný, aktualizovaný rezortní interní protikorupční program, byl zveřejněn dne 11. 6. 2020.
V případě jakéhokoliv podezření na korupční jednání/chování zaměstnanců MZV, případně zaměstnanců výše uvedených organizací je možné se obrátit na Generální inspekci a audit MZV:
- písemně na adresu Generální inspekce a interní audit MZV, Loretánské náměstí 5, 118 00, Praha 1,
- osobním jednání na GIA,
- telefonicky na číslo: 224 182 468, nebo
- elektronicky na adresu: gia_sekretariat@mzv.cz
Další informace o možnostech oznámit protiprávní jednání, nebo podat stížnost ve smyslu zákona č. 500/2004 Sb. (viz Kontakty, nebo viz "RIPP MZV a DO - verze 2020 (PDF, 608 KB)".
V případě podezření na zneužití prostředků z rozpočtu Evropských společenství, je možné se přímo obrátit na Evropský úřad pro potírání podvodných jednání (OLAF), a to poštou, emailem či vyplněním elektronického formuláře. Více informací naleznete na webových stránkách úřadu: https://ec.europa.eu/anti_fraud/index_en.htm
Akční plán boje s korupcí na rok 2018
Usnesení vlády č. 11 ze dne 3. 1. 2018
Usnesení vlády č. 853 ze dne 29. 11. 2018
Resortní interní protikorupční program MZV ČR a podřízených organizací 2020
Kodex etiky zaměstnanců
Seznam poradenských společností ČRA k 31. 5. 2022
Seznam poradenských společností ČRA k 15. 2. 2021
Seznam poradenských společností ČRA k 15. 2. 2020
Seznam poradenských společností ČRA k 15. 8. 2018
Seznam poradenských společností ČRA k 15. 2. 2018
Seznam poradenských společností ČRA k 15. 8. 2017
Seznam poradenských společností ČRA k 15. 2. 2017
Seznam poradenských společností ČRA k 15. 8. 2016