Česká rozvojová agentura jako vlajková loď české zahraniční politiky
„Zahraniční politika, byť by byla sebedůvtipnější, nemá šanci na úspěch, pokud se zrodí v myslích menšiny a není praktikována v srdcích většiny,“ řekl Henry Kissinger.  Diplomacie je často zpodobňována jako umění slov. Prohlášení, komuniké a deklarace. Avšak nejen Kissinger chápe, že úspěšná diplomacie musí být podpořena činy. Projekty rozvojové spolupráce jsou právě takovými činy, které dodávají našim slovům váhu a přesvědčivost.

- Evropskou integraci nepodporujeme pouze deklaracemi v Bruselu, ale i rozvojovými projekty v Srbsku a Bosně a Hercegovině.

- Proti islámskému extrémizmu nebojujeme jen na mezinárodních konferencích, ale také v odlehlých oblastech Afghánistánu a Palestiny.

Chudobu v Africe nezastavíme slovy, nýbrž konkrétními činy, jako je budování studen v Etiopii či školení zdravotníků v Zambii.

Stručně řečeno:

  • Česká republika potřebuje aktivní a promyšlenou zahraniční politiku.

  • Česká zahraniční politika potřebuje rozvojovou spolupráci jakou svou nedílnou součást.

  • A česká rozvojová spolupráce potřebuje ve svém jádru kompetentní, nezávislou a moderní rozvojovou agenturu.


Co znamená kompetentní, nezávislá a moderní agentura?

1. Kompetentní rozvojová agentura sdružuje experty, kteří rozumí globálním problémům a jejich vzájemné provázanosti. Naši experti umí navrhnout a řídit rozvojové projekty tak, aby přinášely efektivní řešení s trvalým dopadem na život chudých lidí v chudých zemích.

Narozdíl od diplomatů, kteří se setkávají na recepcích, rozvojoví experti prolézají poslední kouty partnerských zemí. Naši experti tak obohacují českou zahraniční politiku o cennou analýzu politického, sociálního a ekonomického vývoje ve světě.

2. Nezávislá rozvojová agentura musí umět odolat tlakům zájmových skupin. Agentura musí vždy upřednostnit dlouhodobý rozvojový dopad před krátkodobými zájmy, ať již pocházejí z řad realizátorů, firem, příjemců či samotného ministerstva.

3. Moderní rozvojová agentura se nesmí bát jít do rizika a zavádět nové inovativní přístupy. Sebevědomá rozvojová agentura se nebojí přiznat chyby a dokáže se učit nejen z úspěšných, ale i neúspěšných projektů.

Máme takovou agenturu? 

Nuže, jsme někde na půl cesty. Nicméně autoritativní hlasy, ať již znějí z Nejvyššího kontrolního úřadu či z organizace OECD, potvrzují, že jsme na správné cestě.

Konfucius pravil: "Kéž bych měl odvahu udělat věci, které změnit lze; kéž bych měl pokoru přijmout věci, které změnit nelze; a kéž bych měl moudrost poznat rozdíl mezi tím."

Pojďme zavřít oči a představit si, kde může být česká rozvojová agentura do pěti let. Pojďme snít a teprve po probuzení řešme Konfuciovu otázku, zda věci změnit lze nebo nelze.

- Představuji si agenturu, která spravuje trojnásobný objem prostředků s dvojnásobným počtem pracovníků než dnes, a tudíž je ještě o polovinu úspornější. Agenturu, která se netěsní v jednom patře budovy v Nerudově ulici, nýbrž sídlí v moderních kancelářích blíž Ministerstvu zahraničí.

- Představuji si agenturu, která má třetinu svých zaměstnanců v zahraničí a stále více projektů řídí decentralizovaně, aby tak lépe reagovala na potřeby a příležitosti v místě realizace. A aby také lépe propojovala řešení, která přichází z veřejného, podnikatelského i neziskového sektoru.

- Představuji si agenturu, která využívá široké spektrum nástrojů. Takových nástrojů, které jsou uzpůsobeny podmínkám efektivní realizace pomoci, nikoliv rozpočtovým a legislativním pravidlům přijatým bez ohledu na tyto podmínky a specifika.

- Představuji si agenturu, která pod jednou střechou kombinuje všechny nástroje dvoustranné rozvojové spolupráce. Je zbytečný luxus, aby tak malá rozvojová spolupráce jako je ta česká, byla rozdrobena do tolika samostatných programů - každý s různými prioritami, pravidly, formuláři a procedurami.

- Představuji si agenturu, která účinně kombinuje dvoustrannou spolupráci s podporou zapojování českých subjektů a českých řešení do multilaterální rozvojové spolupráce. Agenturu, která jako první z nových dárcovských zemí dostane certifikaci od Evropské komise a bude realizovat projekty delegované spolupráce.

- Konečně si představuji agenturu, která je skutečnou vlajkovou lodí české zahraniční politiky. Agenturu, jejíž analýzy a poznatky z terénu ministerstvo využívá při tvorbě své politiky. Agenturu, o jejíchž projektech představitelé ministerstva mluví spontánně, aniž by to předem museli dostat v podkladech.

Nehoňme se za vlakem, který jede po slepé koleji

Jsem rád, že v osobě náměstka Martina Tlapy a ředitelky Hany Ševčíkové mám na ministerstvu partnery, s kterými na realizaci této vize mohu spolupracovat. Avšak, při našem snění o budoucnosti nesmíme zapomínat na jednu podstatnou věc. Pokud totiž přivřeme oči jen na zlomek déle, může se stát, že neuvidíme žádnou agenturu.

Rozvojová pomoc - tak jak ji známe - je poměrně mladá disciplína, která trvá zhruba 50 let. Je docela možné, že za dalších 20 let již rozvojová pomoc - tak jak ji známe - nebude potřeba. Je to paradoxní, ale největším snem rozvojové agentury je, aby se stala zbytečnou.

Všichni si přejeme, aby Cíle udržitelného rozvoje byly do roku 2030 splněny. Aby se extrémní chudoba stala historií a aby všichni lidé na světě měli podmínky pro důstojný život, a to pokud možno v místech, kde se narodili.

Všichni víme, že rozvojová pomoc v tomto procesu sehraje jen malou, byť nezastupitelnou roli. Neméně důležité budou dobré vládnutí a reformy v rozvojových zemích, mobilizace domácích a soukromých zdrojů, rozvoj mezinárodního obchodu a investic, výzkum a přenos nových technologií.

Ve svém snažení vyrovnat se rozvojovým agenturám vyspělých zemí nesmíme přehlédnout, že i tyto agentury se vyvíjejí. Už to nejsou agentury, které dávají pomoc (donor agencies), ale agentury, které zprostředkovávají rozvoj (enabling agencies).

Přestaňme dohánět vlak, který jede po slepé koleji. Je nejvyšší čas, aby Česká republika definovala svou strategii - nejen strategii rozvojové spolupráce, ale globální strategii udržitelného rozvoje.

Agenda pro příští generaci

Příštích dvacet let rozhodne o osudu lidstva včetně České republiky. Agenda 2030 je agendou pro naši generaci. Záleží jen na nás, zda se uzavřeme a budeme pouze přihlížet, nebo se k těmto výzvám a příležitostem postavíme čelem.

Z řad nevládních organizací jsme dnes slyšeli, že rozvoj není charita, ale investice. Společensky odpovědné firmy chápou, že dobro může být dobré i pro ně - "doing well by doing good". Také z řad představitelů vlády a parlamentu České republiky jsme dnes slyšeli povzbudivá slova

Pojďme tato slova překlopit v činy! Slibuji, že v podobě České rozvojové agentury naleznete kompetentního, nezávislého a moderního partnera.

 

Michal Kaplan

ředitel České rozvojové agentury
Příspěvek byl přednesen v rámci konference Česká rozvojová pomoc jako investice dne 3. června 2016 v Černínském paláci v Praze