České akademické město v Erbílu bude mít laboratoř ropného inženýrství

V polovině dubna byla hlavním městě Kurdistánu slavnostně otevřena první budova Českého akademického města (Czech Academic City in Erbil). České akademické město je prvním projektem svého druhu a prvním evropským univerzitním komplexem v regionu iráckého Kurdistánu a Iráku přinášející evropský standard vyššího vzdělání s plnou akreditací zapojených českých univerzit. S podporou Programu B2B České rozvojové agentury se zde realizuje projekt, jehož cílem je vybudování laboratoře ropného inženýrství pro kampus Palackého Univerzity splňující evropské standardy.


Projekt Českého akademického města v Erbílu je konsorciem několika českých veřejných univerzit (Palackého Univerzita, Univerzita Karlova, Univerzita Tomáše Bati a s dalšími probíhá jednání). Momentálně jedná konsorcium českých univerzit o udělení licence ze strany Kurdské vlády, aby se mohla zahájit výuka co nejdříve. V součastnosti je postaven kampus pro 1000 studentů, který se nachází v centru Erbílu, ale v blízké době se tento projekt bude rozšiřovat na 15 hektarů, kde by měly být budovy pojímající 20 000 studentů. V areálu se bude také nacházet fakultní nemocnice, technologický park, podnikatelský inkubátor pro transfer technologií, výzkumné laboratoře a další technologicko - demonstrační jednotky.

Projekt Českého akademického města v Erbílu (CZAC) nabízí v současné době vzdělání v oblasti stavebního, software a ropného inženýrství, ale i studium ekonomických oborů, farmacie a lékařství. Záměrem CZAC je zastřešovat zahraniční fakulty a kampusy českých vysokých škol a poskytovat zázemí pro spolupráci ve vědě a výzkumu, včetně zázemí pro další spolupráci českých firem.

 „Aktuálně ve studijním centru Českého akademického města skončil pro 201 studentů nultý ročník a jeho úspěšní absolventi se chystají na regulérní 3 – 4leté studium s předměty Civil Engineering, Software Engineering, Petroleum Engineering, Marketing, Management a finance. První dva roky budou studovat v Erbílu a poslední rok bude absolvován v České republice. Do Erbílu budou jezdit kantoři z  Palackého Univerzity a Vysoké školy Tomáše Bati ve Zlíně, kde budou všechny studijní obory také akreditované. Po všech absolvovaných letech studia a úspěšném obhájení bakalářské práce student obdrží vysokoškolský diplom právě z těchto škol,“ říká rektor Českého akademického města v Erbílu Ing. Pavel Spirov, PhD..

Češi vyškolí specialisty v ropném odvětví

Jedním z hlavních důvodů pro vybudování laboratoře ropného inženýrství je skutečnost, že v Kurdistánu neexistuje národní ropná společnost, která by disponovala vlastní certifikovanou laboratoří s technologickým zařízením a know-how pro analýzu vzorků. Mezinárodní ropné společnosti si proto dělají vlastní analýzy a vyhodnocování vzorků. Vzorky se odeberou v Kurdistánu, ale posílají se do Dubaje, USA nebo Evropy na vyhodnocování. Pokud si chce Ministry of National Resources (MNR) nebo někdo další tyto výsledky obstarat, tak si je musí koupit od zahraničních společností za cenu v řádech desítek a stovek tisíc USD. Kvalitní ropnou laboratoř nemá navíc ani jedna z kurdistánských univerzit.

 „Jedná se přitom o strategické informace pro rozvoj lokálního ropného průmyslu. Každá země si drží informace o ropných rezervoárech a litologii v archivech a je to tajná informace. Je pouze otázka času, kdy MNR dá příkaz o zákazu vyvážení těchto vzorků ze země. Vše se bude muset vyhodnocovat v Kurdistánu. Jedná se o milionové kontrakty a k samotné analýze vzorků je potřeba ISO a ASTM standardizované laboratoře. Cílem našeho projektu je proto vybudovat vlastní certifikovanou laboratoř, která bude využita i na analyzování a možnosti zvýšení výtěžnosti ropných rezervoárů a studium rafinace ropných produktů. Kvalita benzinu a nafty je v Kurdistánu špatná, mimo jiné i proto, že zde neexistuje certifikační jednotka, která by prověřovala benzínové pumpy a kontrolovala jakost,“ vysvětluje Pavel Spirov.

K vrtání takového množství ropných vrtů, vystavení certifikátů k prodeji ropy a samotných analýz je samozřejmě potřeba nejen špičkové vybavení laboratoře, ale také spousta specialistů. Proto navrhovaná laboratoř bude kromě komerčních analýz pro ropné společnosti a MNR také vyučovat budoucí specialisty v ropném odvětví. V maximální míře tak bude podporovat studium technických disciplín a oborů v oblasti těžby a zpracování ropy. Tím by mělo dojít ke zlepšení stávající situace, kdy mají absolventi kurdistánských univerzit po studiu jen malé povědomí o ropném průmyslu a ropné společnosti je nechtějí zaměstnávat na odborných pozicích. Většina místních je tak po vystudování zaměstnána pouze jako řidiči či ostraha ropných polí a ropné společnosti si musejí nabírat zaměstnance ze zahraničí.