V oblasti mezinárodní rozvojové spolupráce není důležité jen vědět, co chceme dělat, ale také jak měřit, zda naše snaha skutečně přináší výsledky. Právě s tím pomáhá český nástroj IndiKit, který už od roku 2016 s podporou České rozvojové agentury usnadňuje pracovníkům v rozvojovém sektoru výběr a využívání takzvaných indikátorů – konkrétních ukazatelů toho, zda a jak se daří naplňovat cíle projektů. Po osmi letech úspěšného fungování IndiKit čeká zásadní aktualizace a rozšíření, které ještě více posílí jeho užitek pro organizace po celém světě.
IndiKit je online platforma dostupná na adrese www.indikit.net, která nabízí praktické návody na využití více než 500 projektových indikátorů. Tyto indikátory pomáhají organizacím měřit, jak efektivní jsou jejich aktivity v oblastech jako je zdravotnictví, vzdělávání, zemědělství nebo například podpora rovných příležitostí.
Díky IndiKitu si organizace dokáží vybrat tzv. SMART indikátory – tedy takové, které jsou specifické, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově ohraničené. Kromě výběru indikátorů pak nástroj pomáhá i s jejich praktickým použitím: poskytuje metodiky sběru a analýzy dat, doporučení založená na zkušenostech z terénu, a nově také elektronické nástroje, které celý proces ještě více zefektivní.
Každý rok připravují české neziskové organizace a jejich zahraniční partneři stovky projektových žádostí v rámci zahraniční rozvojové spolupráce. Aby mohli tyto projekty realizovat, musí jasně doložit, jak budou sledovat, jaké jejich úsilí přináší výsledky. Výběr správných indikátorů přitom hraje klíčovou roli.
Nevhodně zvolené indikátory mohou vést k nejasným nebo zavádějícím výsledkům, které projektům ztěžují vyhodnocení úspěšnosti, a tím i další financování. Navíc se může stát, že organizace investují mnoho času i peněz do sběru dat, která ve výsledku nejsou dostatečně věrohodná nebo užitečná.
„Kvalitní indikátory jsou základem úspěšného projektu – bez nich nelze ani měřit dopad, ani věrohodně komunikovat výsledky,“ říká Petr Schmied ze společnosti Člověk v tísni, která IndiKit s finanční podporou České rozvojové agentury vyvinula. Od svého vzniku se stal jedním z nejpoužívanějších online nástrojů svého druhu – ročně jej navštíví přes 40 000 uživatelů z celého světa. Mezi nimi jsou jak pracovníci českých organizací, tak více než 3 000 uživatelů z tzv. prioritních zemí české rozvojové spolupráce.
Jeho vysoká návštěvnost a oblíbenost přináší nejen praktický užitek, ale také dobrou vizitku pro českou zahraniční pomoc jako celek. Ukazuje, že Česká republika umí přinášet kvalitní a inovativní nástroje, které mají globální dopad. Vzhledem k rychlému vývoji v oblasti rozvojové spolupráce – včetně změn v požadavcích donorů, důrazu na průřezová témata nebo příchodu nových metod měření – je potřeba, aby se i IndiKit neustále vyvíjel.
Připravovaná aktualizace proto přinese hned několik zásadních vylepšení. Jednak to jsou nové návody na využití standardních indikátorů hlavních donorů, jako jsou například Evropská unie. Dále metodiky pro doposud nepokrytá témata, která jsou klíčová pro současné výzvy v rozvojových zemích a také elektronické nástroje pro sběr dat, jako jsou kalkulačky nebo elektronické dotazníky kompatibilní se softwarem KoBo či ODK. V neposlední řadě dojde ke zpřehlednění a aktualizace podle nejnovějších standardů a praxe.
„Díky IndiKitu získávají organizace lepší data za méně času. To znamená nejen úsporu, ale hlavně vyšší kvalitu práce,“ dodává Petr Schmied. Aby se novinky dostaly k těm, kteří je skutečně potřebují, bude následovat v rámci projektu rozsáhlá komunikační kampaň. Člověk v tísni plánuje webináře, newslettery, emailovou komunikaci i placenou propagaci na sociálních sítích. Očekává se, že díky těmto aktivitám se během hlavní vlny propagace na web IndiKitu podívá minimálně 2 000 nových návštěvníků. Kromě toho bude Čvt pokračovat ve sběru zpětné vazby od uživatelů a zapojení odborníků na monitoring, evaluaci i jednotlivá tematická zaměření.
Důležitou zprávou je, že IndiKit bude nadále zdarma dostupný a dlouhodobě udržitelný. Technologický základ webu byl nedávno aktualizován a další náklady na údržbu budou hradit buď interní zdroje Čvt, nebo organizace, které využívají vlastní verzi IndiKitu. Současně ČRA i nadále doporučuje využívání IndiKitu ve svých projektových výzvách, což napomáhá jeho stabilnímu využití.
Foto: Člověk v tísni