Čeští kynologové budou opět pomáhat v zahraničí, tentokrát za podpory České rozvojové agentury
Pašování heroinu, kokainu a syntetických drog. S tím mají gruzínští celníci největší problémy. Čeští kynologové je proto naučí cvičit a pořizovat služební psy. V rámci projektu Zvýšení kapacit a efektivity gruzínské kynologické služby bude vycvičeno celkem 16 služebních psů. Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou byl slavnostně zahájen 23. srpna v gruzínském Tbilisi podpisem Memoranda o spolupráci mezi ČRA, Gruzínskou celní správou a Generálním ředitelstvím cel.
Objem zachycených drog na gruzínských hraničních přechodech, mezinárodních letištích a přístavech ukazuje v posledních letech na narůstající význam Gruzie jako důležitého koridoru, přes který je na trhy západní Evropy, Ruska a Turecka pašován kokain, marihuana, heroin, amfetamin a další syntetické drogy. Např. v roce 2014 zadržely gruzínské úřady na kontrolních místech rekordní 2,8 tuny heroinu. V dalších letech bylo množství zadržených drog výrazně nižší, přesto tato čísla ilustrují jen zlomek z celkového objemu drog nelegálně převážených přes území Gruzie. Do boje proti pašerákům drog se tak zapojili čeští kynologové, patřící ke světové špičce.
Unikátní úspěchy české kynologie
Skutečnost, že čeští kynologové patří k těm vůbec nejlepším, potvrdili mimo jiné na loňském Mistrovství světa WUSV německých ovčáků v německém Meppen. České sportovní kynologii se zde povedl obdivuhodný triumf. V konkurenci 129 psovodů ze 40 zemí celého světa nenašli přemožitele a vrátili se se zlatem v jednotlivcích i za celou výpravu. Jedinečný úspěch byl ještě podpořen faktem, že všichni naši soutěžící psi pocházejí výhradně z českého chovu.
„Velmi nás těší, že můžeme naše bohaté zkušenosti předat v Gruzii, která se stále více potýká s problémem pašování drog. V podobném duchu jsme již úspěšně pomáhali s výcvikem služebních psů peruánským a izraelským kolegům,“ říká brigádní generál Milan Poulíček. Projekt v Gruzii je však svým rozsahem unikátní, doposud nebyl vycvičen tak vysoký počet služebních psů. Vedle výcviku se zaměří čeští odborníci také na teoretickou stránku, ve spolupráci s místnímu experty vytvoří metodiky pro jejich výcvik i nasazení do služby. „Nasazení psa do služby tak bude podstatně efektivnější,“ doplňuje Poulíček.
Ideální příklad dobře zvládnuté transformační zkušenosti
„Česká republika má v mnoha oborech zcela specifickou transformační zkušenost při přechodu z jednoho státního režimu do jiného, což je v rozvojových zemích velice vítané. A právě kynologie může sloužit jako ideální ukázka dobře zvládnuté transformace,“ říká Eva Lacinová, projektová manažerka pro oblast veřejné správy a občanské společnosti z České rozvojové agentury. „Působení českých kynologů v bezpečnostních složkách má velkou tradici. V průběhu společenské transformace po roce 1989 vzrostl význam a důležitost specializovaného výcviku psů na vyhledávání drog. V tomto ohledu se nám transformace podařila na výbornou a můžeme tuto zkušenost předávat do zemí, kde jí nejvíce potřebují,“ vysvětluje Eva Lacinová.
Projekt Zvýšení kapacit a efektivity gruzínské kynologické služby bude probíhat až do roku 2019. V rámci něj dojde k vypracování doporučení a následnému nastavení systému pro školení a výcvik instruktorů, psovodů a služebních psů. Cvičení budou probíhat také vždy dva měsíce v roce na základně v Heřmanicích na Liberecku, která má od roku 2005 statut Světové celní organizace. Dále bude podpořeno rozšíření jednotek Kynologické služby Celní správy Gruzie do všech hraničních přechodů, přístavů a mezinárodních letišť