Charita ČR zahájila v rámci zdravotnických projektů v Gruzii nové partnerství s UNICEF
Díky podpoře České rozvojové agentury pracuje Charita Česká republika již čtyři roky na zlepšení gruzínského systému primární zdravotní péče. Vzhledem k pozitivnímu vývoji se rozhodl připojit k partnerství UNICEF a rozšířit tak původní projekt s intervencemi do zdraví matek a dětí. Celkově projekt pokryje všechna venkovská zařízení primární zdravotní péči v Gruzii.
Hlavním cílem Charity Česká republika v Gruzii je posílení primární zdravotní péče představením nástrojů řízení kvality a vývojem celostátních, komplexních IT řešení pro primární zdravotní péči. Mezi klíčové cíle patří také aktualizace standardů kvality a vytvoření programů celoživotního vzdělávání pro zdravotnické pracovníky primární zdravotní péče. UNICEF se rozhodl rozšířit výše uvedené intervence o dvě složky, jejichž cílem je posílení zdravotních služeb pro matky a děti. První složka se zaměří na prevenci nemocí a podporu zdraví. Usiluje tak o začlenění aspektů rozvoje dítěte do systému primární zdravotní péče a to vývojem elektronické správy informačního systému, která zajišťuje propojení venkovských lékařů s tímto systémem a sleduje kvalitu služeb poskytovaných ve venkovských podmínkách matkám a dětem.
„Jsme moc rádi, že v rámci našich projektů probíhá v Gruzii spolupráce na mezinárodní úrovni s partnery z OSN v oblasti inkluzivního sociálního rozvoje jakožto sektoru, který Česká republika dlouhodobě v Gruzii podporuje,“ říká Petra Mojžíšová z České rozvojové agentury, která má projekty v Gruzii na starosti. Druhá společná složka zajistí kontinuitu zdravotních služeb pro matky a děti během pandemie Covid-19 prostřednictvím vzdálené podpory primární zdravotní péče matkám a dětem narozeným během doby vyžadující omezení osobních kontaktů. Konkrétně Charita Česká republika zlepší kapacitu poskytovatelů služeb primární zdravotní péče po porodu a při péči o dítě prostřednictvím online školení a supervize.
„Primární zdravotní péče je základem každého systému zdravotní péče a my budeme podporovat vládu v posílení části týkající se matek a dětí. Jsme rádi, že můžeme spolupracovat s Charitou Česká republika, protože není možné zajistit kvalitní zdravotní péči pro ženy a děti bez rozvoje celého gruzínského systému primární zdravotní péče,“ uvedl Ghassan Khalil, představitel UNICEF v Gruzii.
Za účelem zlepšení primární zdravotní péče v Gruzii spolupracuje Charita Česká republika od roku 2017 s gruzínským ministerstvem zdravotnictví. V daném roce byla spuštěna první fáze projektu, která vyústila ve vývoj a zavedení elektronických nástrojů pro měření kvality v pěti pilotních zařízeních primární zdravotní péče v Tbilisi.
V roce 2020 zahájila Charita Česká republika druhou fázi projektu, která povede k ještě větším změnám v gruzínském sektoru primární zdravotní péče. Partnerství s UNICEF dále obohatí intervence Charity ČR v tomto sektoru, jelikož zdravotní služby pro matky a děti jsou nedílnou součástí primární zdravotní péče. Výsledkem bude zdokonalení současných znalostí a dovedností rodinných lékařů sloužících na venkově v péči o matku a dítě.
„Charita Česká republika tímto projektem i nadále prokazuje svou nepostradatelnou roli při reformách gruzínského systému primární zdravotní péče. Pomáháme ministerstvu při vytváření systémových, dlouhotrvajících a kvalitativních změn, z nichž nakonec budou mít prospěch všichni občané země,“ uvedl Jan Blinka, vedoucí mise CCR v Gruzii.