ČRA navýšila dotaci na sanitační projekt k prevenci šíření infekce COVID-19 v Etiopii
Již o roku 2017 realizuje společnost Člověk v tísni ve vybraných městech a vesnicích regionu Sidama v Etiopii projekt České rozvojové agentury sloužící tamním obyvatelům ke zlepšení jejich zdravotního stavu a prevenci šíření infekčních onemocnění. Z důvodu reakce na pandemii COVID-19 byly aktivity projektu v letošním roce upraveny a rozšířeny tak, aby přispěly k efektivní ochraně příjemců pomoci a formou kampaní a školení posílily prevenci šíření tohoto onemocnění.
Projekt Zlepšení zdraví, hygieny a sanitace ve vybraných městech a vesnicích zóny Sidama, Etiopie (SNNPR) se pod vedením týmu Člověka v tísni zaměřuje pomocí přístupu systémových změn na existující zdravotnická zařízení a školy a na metody změny chování. Hlavní poselství projektu je zaměřeno na kampaň na mytí rukou, udržování čistoty a používání latrín, ale také na ochranu malých dětí před infekčními onemocněními. Mezi přímé příjemce projektu lze počítat 88 727 lidí žijících v cílových komunitách v regionu Sidama. Zapojené skupiny pak tvoří téměř tisícovka zdravotnických dobrovolníků z Health Development Army (HDA), 11 zdravotnických zařízení a 19 škol včetně jejich zaměstnanců. Mezi nepřímé příjemce je možno zařadit přes milion obyvatel žijících ve woredách Bensa, Bona, Hula, Aleta Wondo, Aleta Chuko a Loka Abaya.
Součástí projektu je mimo jiné výstavba nebo oprava latrín a hygienických zařízení v nemocnicích či zdravotnických středicích, a celá řada školení, ať už o choleře a svrabu pro zdravotnické pracovníky nebo o akutních průjmových onemocněních pro zdravotnické dobrovolníky a lídry kebelí. „Kromě toho pořádáme komunitní kampaně pro úklid školních areálů, údržbu latrín a zařízení na mytí rukou, či workshopy k posílení vazeb mezi woredními zdravotními úřady a zdravotnickými zařízeními. V rámci projektu se nám také podařilo připojit třináct škol a osm zdravotnických zařízení na nepřetržitou dodávku pitné vody, která pro ně představuje zásadní benefit,“ říká Barbora Ludvíková ze společnosti Člověk v tísni.
V rámci projektu se také distribuují hygienické balíčky zranitelným domácnostem a pomůcky a vybavení do zdravotnických zařízení. Proběhlo také opakovací školení pro zdravotnické pracovníky a dobrovolníky ze 16 kebelí v klíčových sanitačních a hygienických návycích zaměřených na prevenci infekčních onemocnění. Projekt podporuje také výzkum příčin průjmových onemocnění u malých dětí, které významnou měrou přispívají k dětské podvýživě. Výzkum je realizován ve spolupráci s University of Cranfield ve Velké Británii a je zaměřen na bakterie přenášené domácími zvířaty, které se běžně pohybují v domácnostech v blízkosti malých dětí. V rámci této aktivity bylo v roce 2020 distribuováno 100 inovativních dětských hracích „ohrádek“, díky kterým se oddělí hrací prostor dětí od domácích zvířat. Více informací o výzkumu je k dispozici zde.
V neposlední řadě proběhla také informační kampaň o onemocnění Covid-19, prevenci a regulačních opatřeních přímo v cílových komunitách projektu. Lídři komunit a náboženských skupin, místní autority a představitelé správy kebelí pak byli vyškoleni v identifikaci rizik, prevenci a regulačních opatřeních spojených s onemocněním Covid-19. Díky navýšené dotaci mohl projektový tým také distribuovat potřebné hygienické a ochranné vybavení cílovým zdravotnickým zařízením. V neposlední řadě v rámci zvyšování povědomí veřejnosti o prevenci onemocnění Covid-19 se projektový tým Člověka v tísni podílel i na tvorbě vzdělávacích videoklipů.
„V neděli 30. srpna pak proběhla v Hawasse velká People in Need COVID kampaň s názvem MASK HAWASA, MASK SIDAMA, I DON'T WANT TO BE A CAUSE, která byla financováno především z prostředků Klubu přátel ČvT. Účastnili se jí ale i lídří kebelí a woredních zdravotnických zařízení, kde působíme v rámci našeho sanitačního projektu, tudíž menší část kampaně byla financována i z prostředků ČRA,“ dodává Barbora Ludvíková.