Česká republika patří v rámci poskytování péče v oblasti porodnictví k nejlepším zemím světa. Naopak v Kambodži se podle údajů Světové banky mateřská mortalita odhaduje na 160 na 100 000 živě narozených. Tento stav se snaží zlepšit neonatologicky zaměřené projekty podpořené Českou rozvojovou agenturou. V rámci projektu České perinatologické ruce letí do Kambodže proběhla koncem ledna mise týmu z pražské Porodnice u Apolináře, 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze reprezentující nadační fond Vita et Futura, který tento potřebný projekt realizuje.
Česká rozvojová spolupráce se v Kambodži dlouhodobě soustředí právě na zdraví, které je vedle dalších sektorů rozvojovou prioritou. Aktivity České rozvojové agentury se prostřednictvím předání know-how a potřebných dodávek zdravotních prostředků soustředí především do Národní pediatrické nemocnice v Phnom Phen a dalších potřebných oblastech. Projekt České perinatologické ruce letí do Kambodže se opírá o vyškolení specialistů se zaměřením na gynekologii a porodnictví, neonatologii, pediatrii a biomedicínské inženýrství, kteří budou moci nabyté zkušenosti a dovednosti implementovat v kambodžských podmínkách. Zároveň bude zprovozněn informační portál, kde budou soustředěny klíčové informace pro všechny oblasti, které tento projekt postihuje. Projekt zahájený v roce 2021 přispěje ke snížení mateřské úmrtnosti, úmrtnosti novorozenců a dětí mladších 5 let kvůli zlepšení přístupu ke službám předporodní a postnatální péče a kvalifikovanému zdravotnickému personálu. Jednotlivé výstupy projektu by měly nastolit snižující se trend v rámci mateřské a novorozenecké úmrtnosti.
„Členové našeho týmu už mají zkušenosti s podobnou aktivitou i v rámci předchozí spolupráce s Českou rozvojovou agenturou v roce 2018, kdy bylo náplní jejich práce mapování dané lokality a vytipování oblastí, které se potřebují rozvíjet a zejména jakým směrem se mají posouvat v oblastech perinatologie, neonatologie a pediatrie včetně bioinženýrství. Nastavení systému péče bude vycházet ze systému péče v České republice, ale s ohledem na místní možnosti personálního a materiální vybavení a taktéž s ohledem na znalosti odborného personálu. Zejména budou respektována aktuální doporučení WHO (World Health Organization) a FIGO (International Federation of Gynecology and Obstetrics),“ přibližuje projekt jeho manažerka Petra Pařízková, porodní asistentka Gynekologicko-porodnické klinice 1. LF UK a VFN v Praze.
V oblasti neonatologie působí v Phnom Phen National Pediatric Hospital (NPH) a další tři nemocnice. Národní pediatrická nemocnice (NPH) je pediatrickou nemocnicí, doposud bez vlastní porodnice, porodní sál se ale v současné době buduje, mimo jiné i za pomoci aktivit České rozvojové agentury. Lékařský personál zde pracuje ve velmi omezených počtech a má většinou nedostatečnou kvalifikaci. Zdejší novorozenecká lůžka mají především nedostatek sesterského personálu, který je navíc nedostatečně vzdělaný v moderních ošetřovatelských postupech, ale také v základních pravidlech hygienických postupů. Zdravotnická technika je pak v nedostatečném počtu a v zásadě bez technické údržby. V nemocnicích a zdravotnických zařízeních naprosto chybí technická složka, zajišťující servis a opravy zdravotnické techniky a infrastruktury pro provoz zdravotnických technologií. V západních zemích poskytuje podporu zdravotnickým přístrojům a technologiím tzv. biomedicínský technik, proto Česká rozvojová agentura podpořila projekt, díky němuž bude v Kambodži poprvé v historii zaveden obor biomedicínského inženýrství. Více se o tom můžete dočíst zde.
Projekt České perinatologické ruce letí do Kambodže bude zaměřen především na vyškolením specialistů v oblastech perinatologie, neonatologie, pediatrie, hygieny a epidemiologie, porodní asistence, péče dětských sester a biomedicíny. Díky tomu lze očekávat zlepšení současného stavu a zejména nastavení systému poskytované péče v dané provincii. Projekt se dále zaměří na zajištění snadného přístupu k odborným informacím, doporučením a postupům nejen pro krizové situace, ale také pro preventivní péči. Využitím simulačního centra, vybaveného za pomoci ČRA, dojde k výraznému ukotvení praktických dovedností a použití dostupného materiálního vybavení v rámci krizových situací, jako je např. řešení peripartálního, život ohrožujícího krvácení, které celosvětově patří k nejčastějším příčinám úmrtí žen v souvislosti s porodem.
„Nastavením formy a obsahu školení dojde k zefektivnění celého procesu školení a zejména k jeho odbornému udržení i po ukončení projektu. Součástí projektu je také kontinuální přítomnost jednoho lékaře od letošního roku do konce roku 2023 se specializací gynekologie - porodnictví, který se stane součástí týmu nemocnice National Pediatric Hospital (NPH) a bude koordinovat aktivity, které budeme připravovat v České republice a následně poté realizovat přímo v Kambodži. Připravujeme také tři mobilní aplikace na bázi off-line a on-line v rodném jazyce, které budou významně usnadňovat práci. První bude sloužit pro sběr nemocničních dat, tak aby byly řádně a dle posledních doporučení nastavovány jednotlivé zdravotnické postupy. Druhá je určena pro zdravotnický personál, který zde nalezne doporučené postupy, vzdělávací videa či e-learning včetně možnosti testování. Třetí mobilní aplikace je určená pro laickou veřejnost a bude obsahovat informace o problematice těhotenství, porodu a péči o dítě do 5 let života včetně instruktážních videí,“ doplňuje Petra Pařízková.
Součástí projektu je také vybudování školicího střediska, které bude centralizováno v NPH a stane se školicím centrem pro celou provincii Kampong Chhnang. Koncem ledna pak proběhla v Kambodži mise týmu z pražské Porodnice u Apolináře, 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze reprezentující nadační fond Vita et Futura – realizátora projektu. V rámci této mise zorganizoval český zastupitelský úřad v Phnom Penh ve spolupráci s NPH kulatý s tématem péče o matku a dítě.
„Díky této příležitosti byly získány důležité kontakty a poznatky ze současné situace v oblasti digitalizace a statistiky z oblasti péče o matku a dítě, na kterou projekt cílí. Následovala návštěva provincie Kampong Chhnang, kde se tým setkal s vedoucím provinčního zdravotnického oddělení a řediteli třech nemocnic, jež by měly být do projektu zapojeny. Nechyběla ani prohlídka provinční nemocnice, která byla rekonstruována a částečně vybavena ze zdrojů ZRS ČR v rámci projektu Zlepšení kvality poskytované zdravotní péče v provincii Kampong Chhnang,“ přibližuje Petra Pařízková.
Na tuto spolupráci bude navázáno v rámci stávajícího projektu především prostřednictvím nového zhodnocení aktuálních potřeb (jak materiálních, tak tréninkových) a zavedením pravidelných screeningových vyšetření těhotných žen – v této souvislosti český tým představil řešení pomocí tabletu, které by mohlo být v daných podmínkách vhodné. V rámci projektu budou probíhat školení pro zdravotnický personál, přičemž NPH má v oblasti péče o matku a dítě potenciál stát se certifikovanou školící jednotkou pro ostatní nemocnici. Stejně jako v předchozím projektu je v plánu výměnný pobyt kambodžské delegace v ČR. Tři skupiny pro 7 účastnících by měly navštívit Prahu během podzimu 2022.