Firma GEOMIN s podporou ČRA učí kolumbijské těžaře zlata ekologicky nezávadným postupům
Jedním z důvodů, proč je dotační Program B2B mezi českými podnikatelskými subjekty stále oblíbenější, je i skutečnost, že se otevírá pro všechny rozvojové země dle klasifikace OECD. Firma GEOMIN s.r.o. se tak po realizaci rozvojových projektů v Mongolsku a jiných zemích střední Asie nebo východní Afriky zaměřila na Kolumbii, kde zmapovala dopady těžby ložisek zlata a platiny. Jde o první krok, který by měl českým firmám pomoci otevřít cestu k dalším aktivitám zaměřeným na nabídku lepší a ekologicky šetrnější technologie pro tamní těžaře.

Provincie Chocó v západní Kolumbii je známá svým surovinovým potenciálem, který však není dostatečně využíván, a dosavadní těžba zde probíhá ekologicky nešetrnými a nehospodárnými způsoby. Jihlavská firma GEOMIN s.r.o. se rozhodla vydat do Kolumbie a nalézt způsob, jak se na těžařském trhu uchytit. Konkrétně se jedná o možnost dodávek nových technologií, které dokážou zajistit zpracování klastických sedimentů (tj. rozsypů s obsahem zlata a platinových kovů) do koncentrátu a následně do prodejného produktu neboli kovového slitku. Díky této technologii je možné zpracovat sedimenty bez použití nebezpečných látek.

„Jelikož jsou některé části Kolumbie postiženy socioekonomickými a bezpečnostními problémy, představuje vstup na takovýto trh pro českou firmu značné riziko. Pro snížení prvotního rizika vstupu na trh zažádala firma GEOMIN o dotaci u České rozvojové agentury, která v rámci Programu B2B podporuje české podnikatele v jejich aktivitách v rozvojových zemích. Navrhovaný podnikatelský záměr firmy GEOMIN se nám zdál jako perspektivní způsob, jak zapojit české know-how a zároveň přispět k rozvoji regionu formou ekologického zpracování neobnovitelných zdrojů,“ říká Ludmila Leškovská z ČRA, která má dotační Program B2B na starosti.

ČRA tak poskytla firmě GEOMIN finanční podporu, díky které mohli její pracovníci navštívit Kolumbii a setkat se s místními partnery jak v hlavním městě Bogotě, tak i s asociacemi malých a středních těžařů v provincii Chocó. Především v rozvojových zemích je pro úspěšné navázání obchodních vztahů osobní kontakt velmi důležitý. Díky spolupráci s českým zastupitelským úřadem v Bogotě se zástupci firmy také zúčastnili prestižního veletrhu XIII Feria Minera Medellín Colombia. Na projektovém záměru úzce spolupracovaly i další české inženýrské společnosti – Intecha Praha a DSP Přerov. V rámci terénních prací šlo především o identifikaci oblastí a rudních ložisek, kde by se mohly české úpravnické technologie efektivně uplatnit. Při terénních pracích byla odebrána řada vzorků na chemickou a mineralogickou analýzu.

„Naším úkolem bylo také mapování situace malých a středních těžařů drahých kovů v provincii Chocó. Je jich mnoho a často ani nemají platnou průzkumnou nebo těžební licenci. Kolumbijská vláda ale hledá způsoby, jak černý trh legalizovat,“ říká jednatel firmy GEOMIN Jiří Šourek a dodává: V provincii Chocó jde o převážně povrchovou těžbu zasahující do hloubek kolem 15 metrů, přičemž těžaři odtěžují i břehy řek, čímž významně poškozují bohatou biodiverzitu deštného lesa. Při úpravě rudy navíc těžaři velice hojně používají rtuť nebo kyanidy.“ Vzhledem k tamní neklidné bezpečnostní situaci doprovázela pracovníky GEOMINu ozbrojená jednotka kolumbijské armády poskytnutá místní správou.

„Firma GEOMIN úspěšně vypracovala podnikatelský plán, v němž vytyčila hlavní příležitosti ale i rizika budoucího podnikání v těžařském průmyslu Kolumbie. Zároveň vyplynula nesmírná šíře problémů, se kterými se využívání zdejšího nerostného bohatství potýká a které vyžaduje komplexní řešení a představuje tak dobrou příležitost pro české firmy,“ doplňuje Ludmila Leškovská.

Geologická firma GEOMIN sídlící v Jihlavě se do aktivit zahraniční rozvojové spolupráce zapojuje již dvě desetiletí. V Mongolsku se v rámci projektů ČRA podílela na odstraňování ekologických zátěží či na budování hydrogeologických vrtů umožňujícím tamním pastevcům a jejich hospodářským zvířatům přístup ke kvalitní pitné vodě.

Více o Programu B2B se dozvíte zde.