Jak v Bosně a Hercegovině zlepšit péči o nejzranitelnější skupiny obyvatelstva

Ve čtvrtek 26. září se v Praze setkali zástupci partnerských organizací projektu ČRA, jehož cílem je přispět k posílení kapacit a profesionalizaci nevládních organizací, které se věnují podpoře a zajišťování sociálních práv a sociálního zabezpečení v Bosně a Hercegovině. Koneční příjemci projektu jsou marginalizované a nejvíce zranitelné skupiny obyvatelstva, jako jsou minority s omezeným přístupem k právům a sociální inkluzi.


Zástupci neziskových organizací z Bosny a Hercogoviny DUGA, Amica Educa, Nešto višeUCPD Goražde (Sdružení nemocných cerebrální paralýzou a distrofií) se v Praze setkali se zástupci ČRA a realizátorem projektu. Tím je jedna z nejvýznamnějších mezinárodních organizací zaměřených na odstraňování chudoby CARE. V tomto případě je to její pobočka CARE Česká republika, která společně s CARE International in Balkan dlouhodobě prosazuje ve spolupráci s organizacemi občanské společnosti na Balkáně různorodé projekty a intervence se snahou o posílení jejich role a mandátu.

„Špatná ekonomická situace a vysoká nezaměstnanost v zemi způsobují zvětšující se nestabilitu systému sociálního zabezpečení. To značně ovlivňuje sociálně-ekonomickou situaci občanů, zejména těch nejzranitelnějších skupin. Státní a nestátní poskytovatelé služeb mají navíc nedostatečné kapacity a nedostatečné financování. Cílem projektu je proto profesionalizovat a posílit mandát a úlohu činitelů občanské společnosti v Bosně a Hercegovině budováním jejich kapacit pro poskytování služeb těm nejzranitelnějším skupinám obyvatelstva,“ říká Ivana Pejič Povolná z České rozvojové agentury, a dodává, že důležitou roli v tomto procesu hrají příležitosti aktivně se podílet na tvorbě a implementaci relevantních politik a budování spolupráce se zástupci státní správy na místní, regionální i na národní úrovni.

Cílem projektu Zvyšování kapacit neziskových organizací v oblasti přístupu k sociálním právům a sociální ochraně je nejen chránit nejzranitelnější skupiny obyvatelstva, ale i šířit osvětu o problematice sociální ochrany mezi běžné obyvatele. V současnosti je řešení těchto témat v zemi důležité zejména v souvislosti s vysokou nezaměstnaností a nedostatečnou státní podporou osob se zdravotním znevýhodněním, oběťmi domácího násilí i minorit. Sociální služby poskytované státem i neziskovými organizacemi jsou dlouhodobě podfinancované a nemají dostatek kvalitních zaměstnanců.

„Aktivity se věnují zejména profesionalizaci a podpoře aktérů občanské společnosti. Relevantním pracovníkům jsou poskytována školení v tématech plánování, řízení a rozvoje organizace. Probíhá i několik studijních cest do organizací s podobným zaměřením v České republice, což je právě tento případ. Stávající i nové sociální služby se v rámci projektu standardizují a dokážou klientům poskytovat moderní a profesionální péči,“ doplňuje Ivana Pejič Povolná.

Koneční příjemci projektu jsou všichni lidé, kteří potřebují sociální ochranu, ať už jde o minority s omezeným přístupem k právům a sociální inkluzi, ženy vystavené domácímu, LGBTI populace či romská menšina. Projekt by měl zlepšit i situaci handicapovaných osob, na něž byl mimo jiné zaměřen projekt Podpora začleňování osob se zdravotním postižením do společnosti v Bosně a Hercegovině, který reagoval na potřeby bosenských center pro inkluzi zdravotně postižených.

Fotogalerie