Lesů na planetě ubývá. Každoročně se zalesněná plocha planety zmenšuje asi o 13 miliónů hektarů. Paradoxně v Česku jich ale přibývá – lesy prostě umíme a tak můžeme lesnické know-how předávat i dále, a proč ne rovnou do Mongolska.
Lesy v Mongolsku zaujímají přibližně 7 % z celkové plochy země. Porosty jsou vystaveny extrémním podmínkám kontinentálního klimatu, a proto mají nízkou produktivitu, pomalý růst, jsou velmi citlivé na lidské i přírodní faktory, jako je sucho, lesní požáry, škůdci a choroby, a rychle ztrácí svou ekologickou rovnováhu. Lesní plocha se navíc v důsledku lesních požárů snížila na přelomu tisíciletí o celých 3,6 %. Není tedy divu, že strategický dokument pro ekonomický a sociální rozvoj Mongolska uvádí jako jednu z prvních priorit lesnictví a přírodní zdroje. Rovněž program rozvojové spolupráce s Mongolskem na období 2011-2017 definuje lesnictví spolu se zemědělstvím a rybolovem jako jeden z prioritních sektorů spolupráce. Odtud tedy projekt „Rozvoj lesů a genofondu místních ekotypů lesních dřevin v Mongolsku“, jehož záměrem je přispět k rozvoji genofondu místních lesních dřevin a obnově ekologicky stabilních lesních společenstev, v dlouhodobém horizontu se pak očekává zvýšení porostních zásob obhospodařovaných lesů.
K dnešnímu datu se dostavila již celá řada úspěchů. Lesní školka vybudovaná v letech 2015-2016 na pozemku lesního a zemědělského družstva Domogt Šaryn gol je plně v provozu a kapacita 100 000 sazenic a semenáčků bude již brzy naplněna. Druhá lesnická školka je situována přímo v areálu univerzity v Darchanu, díky čemuž je přístupná praktické výuce studentů. Proběhla také celá řada školení pro pracovníky lesnické jednotky v Chongoru, workshopy a školení v rámci projektu MLP financovaného ZÚ Ulánbátar. Tohoto worshopu se zúčastnili i přední zástupci provincie a okresů a mongolského ministerstva životního prostředí a turismu. Lesnické know-how blíže představil Richard Slabý, pracovník hospodářské úpravy lesů a zároveň jeden z realizátorů projektu v rozhovoru pro časopis Lesnická práce.
Průběh workshopu pro mongolské lesníky, ve kterém se učí přesazovat sazeničky stromků českou metodou "Patrik", můžete zhlédnout ve videu. Více o metodě "Patrik" se dočtete zde.