Středisko humanitární a rozvojové spolupráce Diakonie ČCE (Diakonie ČCE) v současné době nemá vlastní implementační schopnost na Ukrajině, kde dlouhodobě pomáhá díky spolupráci s místními ukrajinskými partnery. Nemůže se tak přímo opřít o vlastní kancelář. Díky podpoře České rozvojové agentury se to má v brzké době změnit, neboť se Diakonie ČCE chystá v Kyjevě otevřít svou pobočku.
Přestože Diakonie ČCE spolupracuje s ověřenými partnery, potýká se s nízkou konkurenceschopností při rozšiřování své působnosti. Donoři často podmiňují udělení grantů přítomností v místě realizace projektů, a to zejména ti mezinárodní (např. DG INTPA). Ačkoli tedy Diakonie ČCE úspěšně realizuje velkoobjemovou humanitární pomoc na Ukrajině prostřednictvím grantu MZV s partnerem Myrne Nebo (letos ve výši 20 mil. Kč) a dlouhodobě úspěšně podporuje menší partnery ze své sbírky, vnímá, že rozšíření její činnosti má své limity zejména při snad blízkém přechodu z humanitární do rozvojové fáze.
Diakonie ČCE chce v budoucnosti nabízet své know-how zejména v oblasti psychosociální podpory, na niž se zaměřuje i v České republice. Právě na Ukrajině pokládá tuto oblast za jednu z klíčových v rámci poskytování humanitárně-rozvojové pomoci. Chce proto posílit své kapacity v zemi tak, aby mohla tuto svou specializaci uplatnit.
„Pobočku na Ukrajině plánujeme vytvořit registrací, což není možné bez využití právních služeb. Zatím budeme zaměstnávat jednu místní sílu, účetní/ho, kterou či kterého bude projektový vedoucí spravovat převážně z Prahy. Kancelář jsme chtěli původně založit v Charkově, ale z bezpečnostních důvodů jsme se nakonec rozhodli pro Kyjev“ popisuje plány Diakonie ČCE projektová koordinátorka Zuzana Spilková.
Ačkoli je Diakonie ČCE spíše menším českým realizátorem humanitární pomoci a zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS) na Ukrajině, důležitým způsobem doplňuje snahu českého státu o komplexní přístup k pomoci Ukrajině a má v ní svou nezastupitelnou roli. Nezbytné posílení kapacity jí umožní ucházet se i o rozvojové granty, které budou postupně více a více akcentovány.
„Diakonie ČCE musí být připravená na budoucí náročné projektové výzvy, což se neobejde bez vlastní přítomnosti v místě realizace projektů. Chceme si udržet a posilovat naši kredibilitu v zemi a zároveň být schopni zajistit intenzivnější monitoring aktivit a vysokou flexibilitu. Vlastní pobočka přinese také větší možnost neustále mapovat terén a reagovat na neustále se proměňující potřeby beneficientů. Také budeme moc být přímo zapojeni do místních i mezinárodních sítí,“ dodává Zuzana Spilková.
Diakonie ČCE v současnosti také koordinuje celodiakonickou péči o ukrajinské uprchlíky v Česku. Rozšíření působnosti na Ukrajině umožní vznik nových vztahů a vytváření dalších vazeb.
Česká republika se vzhledem ke svým historickým zkušenostem a blízkým politickým vztahům s Ukrajinou zapojuje do pomoci Ukrajině komplexně. Veřejný sektor sdílí know-how a dobrou praxi z nastavování správy věcí veřejných v souladu s evropskými standardy, soukromý sektor se zapojuje do rekonstrukčních prací a rekodifikuje stávající dodavatelské řetězce a neziskový sektor sanuje nejkritičtější místa a přichází s pomocí potřebným. K úspěšné realizaci takto komplexního zapojení je nezbytná velká pestrost zapojených aktérů. Diakonie ČCE, která přichází s konkrétním unikátním know-how a vazbami na konkrétní mezinárodní subjekty, tuto mapu účinně doplňuje a podílí se tak na budování dobrého jména České republiky na Ukrajině.