Projekt ČRA pomáhá v Gruzii lidem s poruchou autistického spektra
Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje, přesto je povědomí o něm v Gruzii nízké a existují pouze omezené možnosti péče. Situace se však v posledních letech zlepšila i díky projektům České rozvojové agentury realizovaných Charitou ČR. Ta v Gruzii školila lékaře a behaviorální terapeuty, otevřela skupiny mateřských škol pro děti s autismem a zavedla národní standardy služeb pro osoby s poruchou autistického spektra.
Projekt České rozvojové agentury realizovaný Charitou ČR s názvem „Zlepšení a rozšíření služeb pro osoby s poruchou autistického spektra v Gruzii“, který probíhá od roku 2019 a letos končí, využívá výsledků úspěšné tehdejší intervence v této oblasti. Projekt byl navržen v úzké spolupráci s gruzínským Ministerstvem zdravotnictví a Institutem pro rozvoj dětí na státní univerzitě Ilia a je založen na výsledcích předchozího projektu Charity ČR „Zlepšení služeb pro děti s poruchou autistického spektra v Gruzii”.
„Probíhající projekt zejména pokračuje v budování kapacit místních odborníků, a to prostřednictvím školení na Protokol identifikace, diagnostiky a managementu PAS a jednotlivé diagnostické a terapeutické nástroje. Dále se zaměřuje na rozvoj služeb, a zvýšení počtu municipalit poskytujících služby v rámci decentralizace poskytovaných služeb a diverzifikace mechanismů a zdrojů jejich financování,“ přibližuje Petra Mojžíšová, která má v České rozvojové agentuře projekty v Gruzii na starosti.
Charita ČR v rámci projektu celkem vyškolila 504 lékařů v oblasti včasné diagnostiky autismu a 173 behaviorálních terapeutů se zúčastnilo odborných školení, zaměřených na práci s osobami s poruchou autistického spektra. Zároveň byly otevřeny 3 třídy pro děti s poruchou autistického spektra v mateřských školách v Tbilisi, Telavi a Zugdidi. Charita ČR také výrazně přispěla k vývoji národních standardů služeb pro osoby s autismem. Na otázky o situaci lidí s autismem v Gruzii a projektových aktivitách odpovídala Rusudana Chkhubianishvili, projektová manažerka mise Charity Česká republika v Gruzii.
Jaká je dnes situace pro osoby s poruchou autistického spektra v Gruzii?
V Gruzii se zvyšuje počet osob trpících poruchou autistického spektra. Odhaduje se, že na celém světě trpí autismem jedno ze 160 dětí. Tato porucha se projevuje již od dětství a přetrvává do doby dospívání a dospělosti. Na základě důvěryhodných mezinárodních studií lze předpokládat, že situace v Gruzii je podobná jako v ostatních zemích. Služby v naší zemi ale bohužel neodpovídají potřebám osob s autismem. Kvůli nízkému povědomí populace o autismu se mnohdy nedostane lidem s autismem včasné odborné pomoci. To nejenže snižuje možnost dosáhnout pozitivních výsledků, ale zároveň se kvůli tomu lidé trpící poruchou autistického spektra nemůžou úspěšně začlenit do společnosti.
Je v poslední době vidět nějaké zlepšení?
Za posledních 10 let došlo v Gruzii k významnému rozvoji služeb pro děti s autismem. Ty se zaměřují především na Aplikovanou behaviorální analýzu (ABA), což je metoda, která má u dětí skvělé výsledky. Rozvoj služeb ABA v Gruzii má tedy rozhodně smysl. Díky metodám a technikám ABA se děti úspěšně učí novým dovednostem v oblasti řeči a komunikace, her, sociálních a sebeobslužných činností. Pomoc ale potřebují i dospělí lidé, jenže v Gruzii je poskytování služeb pro osoby s autismem roztříštěné a nezahrnuje celoživotní péči o dospívající a dospělé s poruchou autistického spektra.
Zlepšení služeb pro lidi s poruchou autistického spektra je jedním z pilířů práce Charity Česká republika v Gruzii. Jak už Charita pomohla tyto služby zlepšit?
Během posledních pěti let Charita Česká republika s finanční podporou České rozvojové agentury významně přispěla k rozvoji služeb pro osoby s poruchou autistického spektra. Ať už šlo o školení lékařů ve včasné diagnostice autismu, pořádání školení pro behaviorální terapeuty, ale i systémové změny. Charita totiž velkou měrou přispěla k vývoji národních standardů služeb pro osoby s autismem. Díky naší práci se podařila zlepšit včasná diagnostika autismu u dětí ve většině regionů Gruzie. Naše snaha zvýšit povědomí o lidech s autismem navíc vedla k tomu, že obce Rustavi, Ozurgeti a Achalciche zavedly programy pro děti s autismem.
Zmínila jste služby založené na Aplikované Behaviorální Analýze (ABA). Můžete nám říci více o práci Charity v této oblasti?
Ano, Charita v této oblasti dosáhla vůbec největších úspěchů v Gruzii. Podařilo se nám vyvinout certifikovaný vzdělávací program v Aplikované behaviorální analýze a vyškolili jsme terapeuty, kteří nyní mohou pracovat s dětmi s autismem. Služby ABA jsme na žádost gruzínské vlády zavedli ve dvou regionech Gruzie - Samcche-Džavachetii a Gurii. V roce 2021 by se měl přidat další region - Rača-Lečchumi.
Charita pomohla v Gruzii zlepšit i včasnou diagnostiku poruch autistického spektra, což je u tohoto onemocnění zásadní. Jak tato pomoc vypadá?
Charita Česká republika pomohla v Gruzii zavést nástroj ADOS-2, který se používá k přesnému posouzení a diagnostice poruch autistického spektra. Dříve byla tato diagnostická metoda k dispozici pouze v Tbilisi. Díky Charitě už se dnes ADOS-2 využívá v 5 gruzínských regionech.
Co považujete za největší úspěch Charity při zlepšování služeb pro lidi s poruchou autistického spektra v Gruzii?
Podle mě to byly určitě systémové změny, kterých Charita dosáhla ve spolupráci s místním Ministerstvem zdravotnictví. Jak jsem už zmínila, vytvořili jsme národní standardy služeb pro osoby s autismem a státní protokol, který se věnuje identifikaci a diagnostice autismu, stejně jako řízení služeb pro osoby s poruchou autistického spektra. Díky tomu se péče o děti s poruchou autistického spektra rozšířila a především zkvalitnila. Zároveň se daří tyto poruchy dříve odhalit a dětem včas nabídnout specializovanou péči. Provedli jsme také studii o výskytu poruchy autistického spektra v Gruzii, která nám přinesla potřebná data, jež můžeme využít pro další zlepšení služeb pro osoby s autismem v zemi.
Na krátké video o průběhu projektu se můžete podívat zde