Projekt ČRA pomohl v Bosně nastavit systém certifikace a kontroly ovoce, který je běžný v zemích EU
6. října byl slavnostně ukončen tříletý projekt České rozvojové agentury s názvem Institucionální podpora certifikace a kontroly rostlinného materiálu v Bosně a Hercegovině. Výsledkem projektu, který byl implementován Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským a jehož první část byla spolufinancována ve spolupráci s USAID, je nastavení systému certifikace a kontroly ovoce, který je běžný v zemích EU včetně příslušné harmonizace bosenské legislativy. To umožní bosenským školkařům prodávat do EU certifikovaný materiál a zároveň umožní farmářům a spotřebitelům kupovat kvalitní materiál přímo na území Bosny a Hercegoviny.
Dle platné legislativy EU mají na unijní trh přístup jen takové materiály, které nabízejí stejné záruky jako ty, které jsou produkovány v rámci EU. Současný bosenský systém kontrol a certifikace je ale roztříštěný, navíc mu chybí větší systematizace. „To má negativní dopad na konkurenceschopnost v zemědělství a omezuje růst sektoru. Hlavním cílem projektu proto bylo pomoci s vytvořením systému kontroly a certifikace sadebního materiálu, jaký je běžný v členských státech EU. V rámci projektu byly připraveny návrhy právních předpisů, které byly harmonizovány s legislativou EU. Dále bylo zajištěno školení pro zaměstnance státní správy, kteří se na procesu certifikace podílejí,“ říká Sara Miličič z České rozvojové agentury. Výrobci z Bosny a Hercegoviny tak získali výhody plynoucí z přístupu na trh EU a zemědělci mají jistotu, že zakoupený materiál splňuje požadované normy.
Součástí projektu Institucionální podpora certifikace a kontroly rostlinného materiálu byla praktická školení v institucích příjemce pomoci a také prostřednictvím studijních návštěv v České republice. Klíčoví experti předávali své znalosti, zkušenosti a osvědčené postupy příjemcům projektu prostřednictvím školení, workshopů a seminářů. Workshop na konci projektu pak shrnul výsledky a poznatky získané při realizaci projektu a zároveň je poskytl široké odborné veřejnosti.
Mezi další výstupy projektu patří pomoc při znovuzavedení možnosti zapsat na odrůdovou listinu nové odrůdy, dodávka matečnic ovocných druhů pro vytvoření prvních dvou isolátů na území Bosny a Hercegoviny nebo pomoc při validaci nových metod detekce škodlivých organismů. Slavnostního ukončení projektu se zúčastnil realizátor projektu, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v čele s projektovým vedoucím Petrem Vaculíkem, a příjemci pomoci v čele s ředitelem Úřadu na ochranu rostlin Bosny a Hercegoviny Goranem Perkovičem, který ocenil nejen význam projektu pro další rozvoj sektoru, ale i podporu a spolupráci s českou stranou.
Přímé cílové skupiny projektu jsou zaměstnanci státních institucí, pro které byl připravený komplexní tzv. tailor trainning programme, který zahrnoval kompletní vyškolení zaměstnanců v oblasti legislativy, nových metodik či výkonu úřední kontroly. Další cílovou skupinou jsou producenti rozmnožovacího materiálu, kteří byli proškoleni kromě legislativy i na oblast fytosanitární. Koneční příjemci projektu jsou pak samotní zemědělští podnikatelé v oblasti rozmnožovacího materiálu a především jejich zákazníci jak z oblasti zemědělců, tak především široké veřejnosti. Ti díky projektu získají jistotu, že daný výrobek, který zakoupili, splňuje všechny parametry běžné v zemích EU včetně odrůdové čistoty, zdravotní nezávadnosti a dohledatelnosti původu.