Projekt .pepper..field pomáhající pěstitelům kampotského pepře a podpořený ČRA získal uznání Ministerstva obchodu Kambodže

Koncem listopadu předala česká firma Cambodian v Kambodži deset českých vakuovacích zařízení drobným pěstitelům kampotského pepře, od nichž koření vykupuje v rámci projektu .pepper..field, podpořeným Programem B2B České rozvojové agentury. Úspěšný projekt zahájený před dvěma lety, který v současnosti pomáhá  zhruba dvěma stovkám drobných farmářů produkovat nejlepší pepř na světě a na jejich podporu získal i přes milion korun od českých dárců, byl oceněn za technologickou podporu a propagaci zeměpisného označení od ministra obchodu Kambodže, který se předávací ceremonie účastnil jako čestný host.


Kombinace ostrosti a sladkosti s nádechem máty dělá z kampotského pepře zvláštnost, po které prahnou ti nejlepší šéfkuchaři. Vláda Rudých Khmérů a následná občanská válka ale tuto tradici zničily a k pěstování se farmáři vrátili až v novém tisíciletí. K renesanci v pěstování kampotského pepře v Kambodži pak přispělo jeho zařazení na evropský seznam produktů s chráněným zeměpisným označením, díky němuž sdílí příčku jedinečnosti třeba s cheddarem nebo šampaňským.

Česká společnost Cambodian dokázala díky vlastnímu financování již v průběhu roku 2018 pomoci otevřít trh EU a nastavit veškeré náležitosti, včetně férových cen, výkupu, logistiky, exportu, českého designu a marketingu až do finální fáze nalezení koncového zákazníka. Pro trvale udržitelný rozvoj projektu je však nutné technologické zajištění, díky kterému by projekt byl soběstačný, zajistil by podporu malých farem a nebyl by jakkoliv technologicky ani procesně závislý na spolupráci s dalšími stranami nebo velkými farmami.

V polovině února letošního roku tak na slavnostním ceremoniálu v osadě Chumkamon provincie Kampot bylo předáno kambodžským partnerům do užívání přístrojové vybavení dovezené z ČR. Dovezená technologie umožňuje kambodžským pěstitelům dokonalé vysušení a vakuování produkce, a tím zvýšení její kvality a trvanlivosti. Takto zpracovaná produkce pepře je následně odkoupena za fair-trade ceny a nabízena na českém trhu.

 Zatímco letos v únoru firma Cambodian, s.r.o. dodala do Kambodže s přispěním Programu B2B České rozvojové agentury sušičku a vakuovačku českých firem Imatech a Sušárny Konel, nyní zde předala deset menších balících jednotek od pardubické firmy VAC-STAR CZ. Realizátor projektu doufá, že díky novým technologiím by od malých farmářů, jimž navíc hodlá pomoci také dobrovolnou sbírkou, mohl v příštím roce objednat na deset tun kampotského pepře. Během slavnostního ceremoniálu informovali zakladatelé projektu Klára Dohnalová a David Pavel, kteří se akce zúčastnili na dálku formou videokonference, že se jim v rámci projektu podařilo v Česku vybrat přes 1.000.000 Kč určených na potravinovou banku pro rodiny pěstitelů pepře v Kampotu zasažených sociálními dopady Covid-19,“ uvedl Štěpán Vojnár, chargé d´affaires ad interim z Velvyslanectví ČR v Phnompenhu, který byl na akci osobně přítomen, stejně jako guvernér provincie Kampot Cheav Tay.

Slavnostního předání se zúčastnil i ministr obchodu Kambodže Pan Sorasak, který předal zástupcům české firmy registrované v Kambodži jako EU Land and Pepper Investment certifikát oceňující jejich technologickou podporu a propagaci chráněného zeměpisného označení kampotského pepře.

Klademe důraz na to, aby všechen příjem zůstal konkrétním farmářům. Pokud vím, tak zde neexistuje jiná společnost, která by kampotský pepř exkluzivně vykupovala za tak striktně fair-tradových podmínek jako my,“ prozradil deníku Khmer Times David Pavel. Více informací o projektu i specifikách kampotského pepře, který je jediným pepřem na světě chráněným geografickou indikací a dá se o něm tedy mluvit jako o šampaňském mezi pepři, se můžete dočíst zde.

Fotogalerie