S pomocí komiksu se daří začleňovat témata Cílů udržitelného rozvoje do formálního vzdělávání
Povědomí o zahraniční rozvojové spolupráci a humanitární pomoci se v ČR postupně zvyšuje, avšak stále je nutno globální rozvojová témata a globální odpovědnost promítnout i do systému vzdělávání ve všech úrovních. Právě na tuto potřebu reaguje dlouhodobě projekt Opravdový svět podpořený Českou rozvojovou agenturou a realizovaný organizací ADRA. Součástí tohoto tříletého projektu je i komiksová soutěž s motem “Promluv k světu bublinou”, letos poprvé v mezinárodní spolupráci s organizacemi napříč Evropou. Ke světu mohou žáci a studenti komiksem promluvit do 15. listopadu, kdy se uzavře příjem soutěžních děl.
Projekt Opravdový svět reflektuje hlavní témata globálního rozvojového vzdělávání uvedená ve Strategii globálního rozvojového vzdělávání a osvěty o globálních souvislostech Ministerstva zahraničních věcí na období 2018-2030. Je zaměřen především na podporu začleňování globálních témat do formálního vzdělávání, klade důraz na metodickou a didaktickou podporu pedagogů, úzce se opírá o Agendu 2030 a nezapomíná ani na osvětové aktivity, bez kterých by nemohlo být dosaženo plnění Cílů udržitelného rozvoje.
V oblasti formálního vzdělávání projekt přijal za své dílčí cíle strategie, které se zabývají pregraduální přípravou učitelů a dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků a terciárního vzdělávání. O tom vypovídá dlouhodobá spolupráce organizace ADRA s Pedagogickou fakultou Univerzity Hradce Králové, Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy, Institutem vzdělávání a poradenství České zemědělské univerzity a nově i s Fakultou pedagogickou Západočeské univerzity. ADRA se také dlouhodobě věnuje spolupráci s mateřskými, základními i středními školami, kde se zaměřuje na dlouhodobou spolupráci se školami v rámci projektu Světová škola. Více informací o projektu Světová škola najdete zde.
Pro velký úspěch je součástí projektu Opravdový svět i v letošním roce komiksová soutěž. „I letos se v soutěži držíme tématu 17 Cílů udržitelného rozvoje OSN, které řeší otázky současného světa jako rovnost mužů a žen, lidská práva, ochranu životního prostředí či odpovědnou spotřebu. Soutěži poskytlo záštitu Informační centrum OSN v České republice. Chceme, aby se mladí autoři nad těmito tématy zamýšleli a komiksovou tvorbou vyjádřili své názory,“ říká vedoucí oddělení vzdělávání z organizace ADRA Vojtěch Marek a dodává: „Každý rok se v rámci propagace snažíme Komiksovou soutěž propojit se stávajícími materiály o Cílech udržitelného rozvoje a již existuje stručný průvodce komiksem. Nejedná se o metodický materiál, spíš seznam tipů a odkazů, kam se podívat pro více informací. Od loňského roku školám dále nabízíme výstavu vítězných děl zaměřenou na téma klimatické změny, doplněnou o metodický materiál a pracovní list do výuky. O výstavu byl v loňském roce velký zájem díky provedení takzvaně na klíč.“
V letošním roce se soutěž nově otevřela pro dvě věkové kategorie. Do první kategorie jsou přijímány komiksy autorů od 10 do 15 let. Vítězové se mohou těšit na workshop s ilustrátorem Jakubem Plachým a další komiksové a výtvarné odměny. Vítězná díla z této kategorie bude možné vidět na výstavě v pražské kavárně Bílá Vrána v prosinci 2021. Druhá kategorie je otevřená pro autory ve věku 15 až 20 let, nebo studenty středních škol. Pro ně je nachystán kromě výtvarných a komiksových cen komiksový workshop s předním českým autorem Petrem Koplem. Pět nejlepších se může také těšit na setkání s dalšími evropskými autory na společném kreativním týdnu v Portugalsku. Vítězné komiksy starší kategorie budou vystaveny v Cafe Prostoru během února 2022.
„Komiksovou soutěž v organizaci ADRA děláme rádi. Máme tak velkou radost, že se letos podařilo do projektu zapojit také partnery ze tří evropských zemí, kteří také vyhlašují své národní soutěže. Věříme, že mezinárodní partnerství komiksovce sluší a těšíme se, že na společném setkání vítězných autorů v Portugalsku budeme moci rozebrat Cíle udržitelného rozvoje také s Portugalci, Poláky a Slovinci a získat nový nadhled,“ doplňuje Vojtěch Marek.
Nad Komiksovou soutěží převzalo již tradičně záštitu Informační centrum OSN, které bude v souvislosti se soutěží poskytovat realizačnímu týmu konzultace a mediální podporu. Na webových stránkách projektu a FB stránkách Komiksové soutěže jsou pravidelně publikovány články a informace vztahující se k Cílům udržitelného rozvoje tak, aby účastníci soutěže měli dostatečný informační základ potřebný ke kvalitnímu zpracování tématu. Projekt komiksové soutěže je možné uskutečnit zejména díky podpoře České rozvojové agentury a programu Erasmus+ a také díky dalším partnerům, kteří přispěli pronájmem prostor či poskytnutím darů pro vítěze. Jak to dopadlo v přechozích ročnících se podívejte zde.