S pomocí rybí farmy k potravinové soběstačnosti

Zhruba 80% keňské populace žije na venkově, kde pro ně hlavní zdroj obživy představuje zemědělská produkce. Ta je ale z velké většiny závislá na zavlažování deštěm. V obdobích sucha tak dochází každoročně k situacím, kdy je spousta venkovských komunit odkázána na potravinovou pomoc. Společnost Vodní zdroje Ekomonitor se proto s podporou Programu B2B rozhodla vypracovat podnikatelský záměr na vybudování rybí farmy, která by zajistila celoroční obživu příslušníkům kmene Luo v oblasti Viktoriina jezera.


Ačkoli Keňa představuje ve východní Africe spíše vyspělejší ekonomiku, ve srovnání s okolními zeměmi zde žije o polovinu více obyvatel pod hranicí chudoby. Jednou z priorit keňské vlády je proto zlepšení plánování v oblasti zajištění potravinové bezpečnosti. „Tip na vybudování rybí farmy vzešel od humanitární pracovnice Radomíry Rusínové, která působí už od roku 2012 v obci Mumias. Mimo jiné zde učí místní obyvatele efektivnímu hospodaření na farmách, aby byli nezávislí na humanitární pomoci,“ říká Daniel Kotaška, vedoucí projekčního oddělení společnosti Vodní zdroje Ekomonitor, která by chtěla místní obyvatele podpořit formou vybudování rybí farmy pro intenzivní chov tilapie nilské.

Smyslem projektu je prioritně pomoci lidem z kmene Luo  z obcí v oblasti Kakamega. I když jsou vzdálené jen zhruba 6 km od Viktoriina jezera, je zde vzhledem k rovníkovému pásmu po většinu roku sucho, především v části Siaya. Podle Daniela Kotašky je proto nezbytné zmapovat v dané oblasti možnost získávání vody z vrtů, a to jak pro zajištění pitné vody pro místní obyvatele, tak i pro jejich zemědělskou činnost, která je vedle rybolovu jediným zdrojem jejich obživy. Právě nekontrolovaný rybolov spolu s nepromyšlenými zásahy do vodního ekosystému Viktoriina jezera (vysazení nilského okouna) vedou v poslední době k podpoře a propagaci klecového chovu ryb, který negativně ovlivňuje kvalitu vody v jezeře používáním chemikálií, zbytky potravy, rybími výkaly a mrtvými rybami. Alternativou ke klecovému chovu ryb v jezeře je chov v nádržích a rybnících se zajištěním přísunu kvalitní vody,“ přibližuje Daniel Kotaška a dodává, že právě chov tilapie nilské skýtá v tomto ohledu řadu výhod. Pro realizaci projektu rybích sádek je již navíc vytipován vhodný pozemek.



Cílem projektu je specializovaná pomoc společnosti BERAD Ltd. v oblasti vodního hospodářství. V tom má společnost Vodní zdroje Ekomonitor bohaté zkušenosti, které by ráda uplatnila v nových podmínkách. Společnost BERAD Ltd. registrovanou v Keni zastupuje česká humanitární pracovnice Radomíra Rusínová, která v současné době pečuje o desítky sirotků bez jakéhokoliv příbuzného a dalších desítky dětí a studentů v neutěšené životní situaci. K tomu ještě potřebuje nezbytnou péči zhruba čtyřicítka seniorů. „V plánu je postavit tři sirotčince a jeden domov pro seniory. Naše farmy by měly být schopny uživit všechny naše děti a seniory. Kromě živočišné produkce se zaměříme i na rostlinnou výrobu, konkrétně na pěstování ovoce (avokádo, citrusy) a zeleniny (rajčata). Do budoucna bych chtěla vytvořit genové rezervy dobytka, vybudovat obilné sýpky a pokusit se o chov ryb,“ říká Radomíra Rusínová. A právě v oblasti chovu ryb by měla výrazně pomoci společnost Vodní zdroje Ekomonitor. Podstatným přínosem jejího projektu je přenos know-how s důrazem na kvalitu produkce a zásad dobrého hospodaření včetně šetrnosti vůči životnímu prostředí. Cílem projektu je pak také transfer získaných zkušeností postupně do okolních oblastí.

„Výstupem projektu, který napomáhá řešení potravinové bezpečnosti ve východní Africe, je podnikatelský záměr obsahující analýzu trhu, marketingovou strategii, způsob managementu a zajištění lidských zdrojů, stejně jako harmonogram a finanční plán včetně vyhodnocení rizik. Výstup obsahuje i zhodnocení možností podpory podnikání ve smyslu získání zdrojů pro počáteční investice, které bývají nepřekonatelnou překážkou pro místní obyvatelstvo,“ přibližuje Ludmila Leškovská důvody, proč byl tento projekt podpořen ze strany ČRA dotačním Programem B2B.

 

 

Fotogalerie