Solární systém Sunnie pomůže elektrifikovat venkovské oblasti v Ghaně
Z celkem 170 českých firem, které se v loňském roce ucházely o podporu dotačního Programu B2B, jich nakonec uspělo 58. Jednou z nich je i společnost Agile Europe, která vytvořila podnikatelský plán v rámci projektu Elektrifikace venkova pomocí solárních baterií. Cílem projektu je elektrifikovat venkovské oblasti bez přístupu k centrální rozvodné síti v Ghaně využitím solární baterie s nabíjecím systémem, který bude umístěn ve vybraných venkovských školách.

Při plánovaném vstupu na ghanský trh se musí zástupci zahraničních firem připravit na řadu místních zvyklostí, například na dochvilnost při obchodních jednáních. Patnáctiminutové až několikahodinové zpoždění je zde naprosto běžné. Jednání jsou také často odkládána, obchodní partneři se na schůzky mnohdy vůbec nedostaví, a ani se neomluví. Při přípravě doby jednání je tak zpravidla nutné plánovat několikadenní rezervu.

Další doporučení zastupitelského úřadu ČR v Akkře směrem k českým firmám se týká přístupu ke smluvním závazkům, který je v Ghaně poměrně volný. Pokud obchodního partnera česká firma nezná, je dobré trvat na platbě předem, případně neodvolatelném akreditivu potvrzeném spolehlivou bankou. I když jednání bývají vedena v přátelské a srdečné atmosféře, je užitečné počítat s tím, že ve vypjatějších chvílích jsou Ghaňané impulzivní a emotivní. Při uzavírání obchodů jsou pak velice důležité známosti, doporučení a osobní kontakty.

Je tedy zřejmé, že bez pracovní cesty do Ghany by vypracování podnikatelského plánu společnosti Agile Europe, podpořeného ČRA skrze Program B2B, bylo odsouzeno k neúspěchu. „Výjezd do Ghany byl detailně naplánován již z ČR. Proběhlo několik schůzek s vlivnými lidmi z ghanské vlády a organizacemi z energetického sektoru. Díky těmto setkáním jsme mohli nasbírat vhodná data pro úpravu našeho systému a pro přípravu velké části podnikatelského plánu. Výběr potenciálních lokalit pro realizaci projektu jsme získali díky lidem z ghanské vlády z oboru energetiky a školství, kteří nám ukázali přehled neelektrifikovaných venkovských oblastí v Ghaně,“ říká Šárka Páchová, koordinátorka projektu a dodává, že návštěva Ghany také pomohla získat cenné kontakty na partnery, s nimiž bude moci Agile Europe na projektu spolupracovat.

Přímo ve venkovských oblastech také pracovníci české firmy použili dotazníkovou metodu, v níž místní lidé odpovídali podle své reálné situace na otázky spojené s případnou elektrifikací svých vesnic pomocí solárního řešení od společnosti Agile Europe. Kvůli špatným minulým zkušenostem se solárními systémy, které byly ve většině případů dodány z Číny za vysokou cenu, ale s velmi nízkou kvalitou, panuje totiž mezi mnoha místními špatné mínění o solární fotovoltaické technologii. „Je proto potřeba místní poučit o vývoji v solárním odvětví a vysvětlit, že ceny těchto řešení výrazně klesly, přičemž jejich kvalita vysoce vzrostla. Tento ‚osvětový‘ aspekt, v jehož rámci zástupci Agile Europe informovali obyvatele vybraných ghanských vesnic o tom, jak solární systém funguje, byl nedílnou součástí podnikatelského plánu,“ vysvětluje Ludmila Leškovská z ČRA, která má na starosti dotační Program B2B, pomáhající českým firmám snížit riziko vstupu na rozvojové trhy.

Před vstupem na ghanský trh by se měli zástupci českých firem důkladně seznámit nejen s výše uvedenými kulturními odlišnostmi, které jsou při obchodování v Ghaně velmi podstatné, ale hlavně s místními zákony a legislativou. Protože ghanská měna je nestabilní, veškeré obchodní plány se doporučuje kalkulovat v cenách USD nebo EUR. Před exportem solárních či jiných energetických zařízení je potřeba se v zemi registrovat jako dovozce. Přes všechna tato úskalí je ale společnost Agile Europe rozhodnuta začít v Ghaně podnikat. „Nejprve musíme získat certifikát od Energetické komise, abychom byli pro Ghanu důvěryhodným dodavatelem solárních systémů a neměli jsme administrativní problémy při dovozu do země, a dále navážeme na naše setkání se členy ghanské vlády a parlamentu, kteří náš projekt hodlají podpořit,“ dodává Šárka Páchová.

Více o Programu B2B se dozvíte zde.