V Moldavsku bylo ke konci roku 2017 oficiálně registrováno na 350 dětí s poruchami v oblasti autismu. Skutečný počet je však s ohledem na celkovou úroveň zdravotní péče, pozdější odhalování poruchy u dětí a absenci relevantních informací u rodičů mnohem vyšší. V Moldavsku prozatím státní instituce neposkytují adekvátní podporu osobám s poruchami autistického spektra či jinými genetickými poruchami, ani jejich blízkým. Služby a pomoc nabízí především nevládní organizace, které však nemají dostatečné kapacity, vybavení a mnohdy ani odborné znalosti. Projekt finančně podpořený Českou rozvojovou agenturou je tak proto vítán nejen konečnými příjemci pomoci, kterými jsou děti s poruchami autistického spektra a jejich rodiče, ale také moldavskými nevládními organizacemi a moldavskou vládou.
V rámci projektu, který byl zahájen už v roce 2018, navštívila moldavská delegace nejdříve sídlo České rozvojové agentury. Další den se konala přednáška vedená ředitelkou Národního ústavu pro autismus Magdalenou Šubrt Thorovou na téma systém financování služeb pro lidi s PAS v ČR, dostupnost péče, komplexní model péče pro lidi v NAUTIS jako příklad dobré praxe. A pak i školení od ředitelky služby Domov se zvláštním režimem Kateřiny Šulcové na téma pobytová služba pro lidi s PAS a CHNP – (pobytová služba pro lidi s autismem a chováním náročným na péči v režimu 24/7). Součástí školení bylo představení služby domov se zvláštním režimem, kazuistika klienta, cíle a možnosti služby (režim 24/7 formou pobytovou, terénní v bytech jako podpora samostatného bydlení, možnosti a cíle odlehčovací služby atp.)
„Součástí studijní návštěvy byla i přednáška či spíše školení vedené ředitelkou služby Podpora samostatného bydlení paní Němcovou na téma Osamostatnění a bydlení pro dospělé lidi s PAS, kteří nepotřebují celodenní podporu asistenta. V rámci školení byli představeny formy služby (např. osobní asistence, podpora samostatného bydlení, chráněné bydlení) jako možnost osamostatnění klienta s PAS. Nechyběla kazuistika z chráněného bydlení NAUTIS a moldavským zástupcům byl s pomocí překladatelky umožněn i rozhovor s uživatelem služby,“ přibližuje koordinátorka projektu Ana Kremenič ze společnosti ADRA.
Další den se konala návštěva Národní ústavu pro autismus (NAUTIS) v Praze, kde byly představeny služby ranné péče Janem Kouřilem, ředitelem střediska včasné intervence. Představen byl i Systém terapeutické péče o děti a dospělé s PAS a příklady dobré praxe z NAUTIS. Nechyběla také exkurze na středisku, ukázky pomůcek a vybavení terapeutických místností či představení LEGO klubu.
Projekt zaměřený na začleňování dětí s autismem a jinými genetickými poruchami do společnosti včetně překonávání legislativních překážek se vedle podpory neziskových organizací pracujících se znevýhodněnými dětmi zároveň snaží o zlepšení lékařské péče, a to od správného určení diagnózy až po vhodnou léčbu. V rámci projektu proto bylo proškoleno již 365 lékařů, kteří během školení získali diplom o absolvování ABLLS testu, který je opravňuje k používání testu při své práci. Ve čtyřech oblastech (odborné, vzdělávací, ABA terapie a lékařské) byly vytvořeny nové učební osnovy a programy školení, která již byla schválena moldavským Ministerstvem vzdělávání. Na základě nových kurikul byla také zorganizována školení, jejichž účastníci obdrželi certifikáty a zvýšili svoji kvalifikaci. Ministerstvo vzdělávání navíc vypracovalo osnovy pro jednoroční programy pro čtyři odborné školy.