V bosenské obci Stanovi se chystá do provozu nová sušička obilnin
V loňském roce se podnikatel Ognjen Grebo rozhodl s podporou ČRA postavit novou sušičku obilnin v regionu Brčko na severu Bosny a Hercegoviny. I přes komplikace s místními úřady se mu nakonec podařilo zajistit vhodný pozemek a poté nakoupit potřebnou technologii. Nyní připravuje společně s místním zemědělským družstvem Brka uvést systém do provozu a nabídnout místním zemědělcům a farmářům možnost usušit vlastní produkci za férových a výhodných podmínek a rozhodnout se, jestli danou produkci prodají provozu nebo to udělají samostatně.

Hlavním cílem projektu Modernizace a rozvoj systému sušení a zpracovaní obilnin v Bosně a Hercegovině je založení partnerské provozní jednotky pro sušení a v konečné fázi zpracovávání obilnin i jiných plodin (např. sója). Celkový předpokládaný výkon sušení je v rozsahu 100–150 tun denně a skladovací kapacita na konci projektu 1 500–2 000 tun. Topným mediem bude plyn.

„Projekt se skládá z celkem 10 aktivit, které budou mít za výsledek existenci moderního a ekologicky šetrného provozu ve společném vlastnictví žadatele a místního partnera. Výrazný podíl na realizaci bude mít Mendelova univerzita v Brně jako odborný garant projektu a provoz bude řízen v souladu se zásadami společensky odpovědného podnikání. Projekt navíc podpoří rozvoj soukromého sektoru v této zemi, protože se jedná o partnerskou spolupráci dvou soukromých subjektů a založení nové soukromé samostatné ekonomické jednotky,“ říká Ludmila Leškovská, která má v ČRA projekty B2B na starosti, a dodává, že Ognjen Grebo je jedním z podnikatelů, kteří si zažádali o víceletou dotaci a musel proto koncem loňského roku prokázat, že bude v projektu pokračovat.

Začátky ale nebyly jednoduché. Základním problémem se ukázala neserióznost místních příslušných úřadů v regionu Brčko. „I přes jejich opakované ujištění, že proběhne prodej pozemků v průmyslové zóně na základě dražby pro nové podnikatelské záměry s kapacitou otevření nových provozů a vytvoření nových pracovních míst, se dlouho nedělo nic. Po určité době už bylo jasné, že se nelze dále spoléhat na sliby místních úřadů, a proto jsme přistoupili k hledání vyhovujícího pozemku jinde, což se nakonec podařilo. S pomocí ČRA jsme zde pak vyřešili problém neexistence přívodu vyhovujícího nízkého napětí k provozu zařízení,“ říká Ognjen Grebo.

Během řešení klíčového problému s pozemkem probíhaly ostatní aktivity bez problémů, ať už šlo o pořízení sušičky, sila a trafo stanice. V letošním roce proběhne kompletace systému a školení pracovníků, kteří budou odpovídat za provoz. Budou vytvořena nová pracovní místa, 2–3 stálá a až 5 sezonních. Účast expertů z Mendelovy univerzity v Brně pak zajistí hladký přenos know-how a moderních technologií. V roce 2019 jsou v plánu práce na třetí dodávce a rozšíření systému.

„Projekt podpořený ČRA bude postaven na férových základech. Nový provoz bude fungovat s jednotnou cenou pro všechny klienty a garantovanou výkupní cenou na bázi dobrovolnictví a situace na trhu komodit, včetně bonusové složky v případě společného prodeje za lepší ceny, což lze předpokládat při větším objemu přímého prodeje bez prostředníka. To bude mít významný rozvojový dopad na všechny kooperanty a jejich domácnosti, které často patří k znevýhodněným skupinám,“ doplňuje Ognjen Grebo.

Lokalita nového provozu v obci Stanovi je výhodně umístěná a v její blízkosti se podobné provozy nevyskytují. „Jsem velmi rád, že si naší obce konečně někdo všiml a rozhodl se zde investovat. Zahájení provozu bude mít pro rozvoj naší obce klíčový význam,“ říká starosta obce Stanovi Dražen Dragić. I když finanční návratnost projektu závisí na řadě činitelů, jako je úroda, počasí, nárůst či pokles cen komodit a řada dalších faktorů, zatím to vypadá, že by se nemusel naplnit původní předpoklad o sedmileté návratnosti a provoz by si na sebe mohl vydělat už mnohem dříve. Zájem o jeho služby totiž předčil očekávání realizátorů a už nyní se navazují užitečné obchodní vazby.

Aby se podařilo dotáhnout podobný projekt v Bosně a Hercegovině do zdárného konce, je nutné také vybrat kvalitního a spolehlivého místního partnera, který má dostatečné finanční a lidské kapacity pro implementaci projektu. Zároveň je velmi důležité najít kvalifikovaného poradce v oblasti daní, dovozu a cel, protože i sebemenší prohřešek proti předpisům může způsobit finanční postih nebo i zákaz provádění činností. „Posledním doporučením, které je obzvlášť na území Bosny a Hercegoviny důležité, je budování kvalitních mezilidských vztahů s místním partnerem a dalšími partnerskými organizacemi. Důvěra a loajalita mezi partnery napomáhá jasnému definování cíle společného úsilí, rozdělení pracovních úkolů a plnému využití kapacit obou partnerů. Každopádně bez podpory ČRA by tento projekt nešlo vůbec realizovat,“ dodává Ognjen Grebo.

Více o Programu B2B se dozvíte zde.