V bosenském Cazinu byly zahájeny vrty k využití zdejšího geotermálního potenciálu

28. srpna byly v opčině Cazin na severozápadě Bosny a Hercegoviny zahájeny vrtné práce s cílem nalezení termální vody, na níž je tato oblast bohatá. Slavnostního zahájení finální části tříletého projektu se zúčastnili vedle představitelů místní samosprávy také zástupci ZÚ Sarajevo. Akci se věnovala bosenská média včetně státní televize BHRT, která o zahájení vrtných prací informovala v hlavních zprávách.


Ačkoliv je Bosna a Hercegovina bohatá na termální prameny a má velký geotermální potenciál, není tento obnovitelný zdroj energie v současnosti dostatečně využit. Především díky tomu, že ložiska termálních pramenů nejsou dostatečně prozkoumána. Konkrétně občina Cazin nacházející se na severozápadě Bosny a Hercegoviny při hranici s Chorvatskem je na geotermální zdroje energie velmi bohatá. Vzhledem ke geologickému podloží města Cazin a stejnojmenné opčiny, které tvoří hlavně vápence, tufy a kvarterní písky, vyvěrají v okolí města minerální prameny.

„Z tohoto důvodu se zástupci regionu obrátili na Českou rozvojovou agenturu s žádostí o podporu lokálního využití těchto zdrojů. V rámci projektu Využití geotermální energie pro rozvoj municipality Cazin je v lokalitě „Rujnica“ od roku 2017 realizován komplexní geofyzikální průzkum. Na základě výsledků výzkumu pak byla určena optimální lokalita pro provedení hydrogeologického vrtu, který byl včera slavnostně zahájen,“ říká Ivana Pejić Povolná, která má v ČRA projekty v Bosně a Hercegovině na starosti. O akci projevila velký zájem bosenská média, kromě zmíněné reportáže bosenské státní televize BHRT, která o akci informovala i na svých webových stránkách zde, se projektu věnovala i bosenská Federální televize, Televize Unsko-sanského kantonu či stránky Cazin.net.

V rámci čerpacích zkoušek bude sledována hladina podzemní vody v blízkých studních a v lázeňsky využívané blízké lokalitě „GATA“ z důvodu vyhodnocení a vyloučení rizika ovlivnění těchto zkoušek. Na základě získaných dat budou specifikovány scénáře možného využití, např. pro zdravotnické účely (rozvoj lázeňství, rekreace v regionu) či rozvoj zemědělství (např. možnost vytápění skleníků). Realizátorem projektu je česká firma GEOtest, a.s.. Na přípravě projektu ČRA spolupracovala i s Geofyzikálním ústavem Akademie věd ČR.