Česká technologická firma ProLab Engineering se s podporou Programu B2B České rozvojové agentury pustila do studie proveditelnosti, ve které budou detailně zmapovány specifické faktory ovlivňující implementaci moderních autonomních technologií v zemědělství ve specifických podmínkách Malajsie a Indonésie se zaměřením na dálkově řízené bezpilotní prostředky tzv. drony. Jedním z hlavních přínosů tohoto projektu je zvýšení produktivity zemědělské produkce.
Nedílným cílem projektu je identifikace vhodného malajsijského a indonéského partnera, a navázaní obchodního partnerství tak, aby mohlo dojít k vývoji a využití dálkově řízených zařízení v oblasti chytrého zemědělství v Malajsii a Indonésii. Indonésie a Malajsie byly zvoleny pro svoji strategickou a geografickou pozici. Obě země se vyznačují unikátními zemědělskými podmínkami a zároveň i velmi podobnými zemědělskými systémy. V zemědělském sektoru aktuálně Indonésie i Malajsie čelí výzvám jako jsou změna klimatu, degradace půdy, nízká produktivita zemědělské produkce a omezená implementace moderních technologií. Vlády obou zemí proto zavádějí opatření k řešení těchto problémů a snaží se podporovat udržitelné zemědělské postupy.
„V současnosti Malajsie postrádá více než 600 000 pracovníků v zemědělství, čímž dochází k velkým ztrátám v oblasti produkce a zpracování zemědělských produktů. Proto se vláda Malajsie snaží podpořit zavádění takových chytrých technologií, které dokáží nahradit lidskou práci ve zdejších specifických podmínkách. Malajsijská vláda zahájila iniciativu Agriculture Revolution 4.0, jejímž cílem je modernizovat zemědělský sektor pomocí nových technologií, jako například využitím autonomních zařízení v zemědělství,“ říká odpovědný řešitel projektu a hlavní projektový manažer David Herák.
Indonésie je čtvrtou nejlidnatější zemí světa a jedním z předních zemědělských producentů v jihovýchodní Asii. Indonéský prezident Joko Widodo učinil z modernizace zemědělství prioritu své vlády. V roce 2020 vydal směrnice zaměřené na zvýšení využívání chytrých technologií a inovací v zemědělství, včetně vývoje digitálních zemědělských platforem a využití dronů a satelitního snímkování. Indonéská vláda také zahájila několik iniciativ na podporu farmářů při zavádění chytrých zemědělských postupů, jako je poskytování finanční pomoci na nákup technologií a nabídka školicích programů o digitálních zemědělských technikách. Malajsie i Indonésie se vyznačují tím, že jejich orgány státní správy upřednostňují využívání zemědělských autonomních systémů nečínské produkce.
Cíl projektu je v souladu s B2B strategií České rozvojové agentury a také v souladu s Mapou globálních oborových příležitostí, a to jak v Malajsii, tak i v Indonésii. Jedná se hlavně o oblasti Voda a životní prostředí, Výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání. „Během řešení tohoto projektu budou nejdříve zorganizovány inicializační mise v Malajsii (Kuala Lumpur) a Indonésii (Medan a Jakarta), na kterých dojde k setkání s několika zainteresovanými společnostmi a tímto i k identifikaci vhodných potenciálních partnerů k navázání obchodního partnerství. Města Kuala Lumpur a Jakarta byly vybrány z toho důvodu, že jsou hlavními městy a klíčové instituce sídlí právě v těchto městech. Medan byl vybrán, protože je hlavním městem Sumatry, která je lídrem modernizace zemědělství v Indonésii, zároveň leží pouhých 50 min letu od Kuala Lumpur. Dále pak bude vypracována případová studie, ve které budou detailně identifikována specifika malajsijského a indonéského zemědělského prostředí, a bude zpracována detailní analýza úrovně implementace chytrých technologií v zemědělství,“ přibližuje David Herák.
V další části projektu se předpokládá uspořádání tří kulatých stolů (Kuala Lumpur, Medan, Jakarta), kde bude případová studie představena. Paralelně s těmito aktivitami budou probíhat jednání s partnery, se kterými se předpokládá podepsání minimálně dvou dohod o porozumění či smluv o zastupování. Jedním z hlavních přínosů tohoto projektu k rozvoji podnikatelského sektoru v Malajsii a Indonésii je zvýšení produktivity zemědělské produkce a tím i zvýšení příjmů zainteresovaných skupin. Aplikací autonomních technologií dojde ke snížení nákladů zemědělské výroby tím, že dojde k minimalizaci množství potřebných vstupů, jako je voda, energie a ostatní chemické látky.
Kromě ekonomických výhod dojde také ke snížení negativního dopadu zemědělství na životní prostředí, dojde k optimalizaci postupů hospodaření s plodinami, eliminaci nadměrného používání hnojiv a pesticidů, snížení znečištění vody a zlepšení biologické rozmanitosti. „Aplikace inteligentních zemědělských technologií vytvoří nové obchodní příležitosti, a to hlavně v oblastech služeb v precizním zemědělství, vývoji softwaru pro zemědělství a vývoji inovativních zemědělských systémů. Celkově má chytré zemědělství enormní potenciál způsobit revoluci v zemědělském průmyslu obou cílových zemí a tím vytvořit i nové obchodní příležitosti,“ dodává David Herák.
ProLab Engineering je spinoff technologická firma Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze, zaměřená na vývoj a výzkum autonomní techniky v oblasti chytrého zemědělství, průmyslu a obranného sektoru. Ve spolupráci s partnerem CE Industries a.s. zajišťuje výrobu a prodej vlastních autonomních prostředků po celém světě.