V rámci projektu ČRA byla v Gruzii zaučena tisícovka lékařů na léčbu COVID-19 na dálku
Poté, co gruzínský parlament vyhlásil v souvislosti s pandemií COVID-19 nouzový stav, následovala celá řada opatření. Jedním z okamžitých a nezbytných opatření vlády bylo zavedení lékařské péče na dálku ze strany rodinných lékařů, kteří však museli být na tuto metodu nejdříve zaučeni. Tým pracovníků Charity ČR v rámci projektu podpořeného Českou rozvojovou agenturou proto během několika týdnů připravil téměř tisícovku gruzínských lékařů na nutnost věnovat se svým pacientům i na dálku.
„Již od začátku bylo zřejmé, že sektor primární péče musí být součástí opatření proti COVID-19, protože nemocniční sektor by si s narůstajícím počtem pacientů nakažených tímto virem sám neporadil. Aby se minimalizovala šance šíření nákazy v komunitách, bylo rovněž nutné lékařskou péči poskytovat bezkontaktně na dálku,“ říká projektová manažerka CHČR Rusudan Chkhubianishvili.
Obsah výcviku vycházel z národních standardů pro řešení klinických problémů, které připravil Primary Health Care Professional Associations a které schválilo ministerstvo vnitřně vysídlených osob z okupovaných území, zdravotnictví, práce a sociálních věcí Gruzie (MoILHSA). Cílem bylo zaučit rodinné lékaře na rozpoznání a řešení případů lidí nakažených virem COVID-19. Z iniciativy MoILHSA se následně uspořádala online školení pro rodinné lékaře pracující v institucích primární péče ve městech, i pro venkovské lékaře z různých regionů.
Školení vedené experty v primární zdravotní péči
V dubnu CHČR zorganizovala 65 online školení pro téměř všechny lékaře působící na venkově. Rovněž byla uspořádána školení pro rodinné lékaře v okrese Gali a představitele etnických minorit v oblastech Samcche-Džavachetie a Kvemo Kartli. Celkem 980 lékařů se naučilo, jak řešit podezřelé příznaky všech druhů horeček, jak vést telefonní konzultace s pacienty, jak pokračovat v preventivním léčení během epidemie COVID-19 a jak léčit nejčastější chronické nemoci.
„V rámci školení jsme se nezaměřovali pouze na teoretickou stránku problému, ale i na reálná zavedení všech opatření. Venkovští lékaři byli v této diskuzi velmi aktivní. Dále jsme řešili zajímavé klinické případy a zavedení preventivních opatření proti šíření infekce v prostorách nemocnic“, přibližuje aktivitu lékařů při školení expert na primární péči Ketevan Jugheli školící v oblasti Imeretie.
Tea Sakhokia, rodinná lékařka působící ve městě Senaki, k tomu dodává: „Díky Charitě Česká republika jsme dostali jedinečnou příležitost naučit se čelit pandemii COVID-19 v primární zdravotní péči podle státního protokolu. Měli jsme možnost opakovaně komunikovat s experty na primární péči, rozvíjet své schopnosti a naučit se činit rozhodnutí v mimořádných situacích.“ Po školeních následovaly další čtyři týdny, během kterých CHČR poskytovala týdenní online konzultace pro venkovské lékaře, které byly stejně přínosné jako samotná školení.
Podpora gruzínské vlády v boji proti pandemii COVID-19 byla v posledních měsících jednou z hlavních náplní práce týmu Charity Česká republika. Zásluhou finanční pomoci od České rozvojové agentury a programu ENPARD Evropské unie mohla CHČR poskytnout nejen školení pro venkovské lékaře ve všech oblastech Gruzie, ale zavést i další opatření proti COVID-19. „Díky naší flexibilitě došlo k urychlenému odsouhlasení navrhovaných opatření v boji proti COVID-19. V případě Gruzie jsme už v březnu podpořili vytištění a distribuci informačních edukačních plakátů. Byla na to vyčleněna část prostředků, určená na osvětovou kampaň při prevenci onemocnění v rámci projektu Zugdidi Screening Center,“ říká Petra Mojžíšová, projektová manažerka pro Gruzii z České rozvojové agentury. Informační materiály ke koronavirové epidemii byly ve spolupráci s CHČR vytištěny a následně i distribuovány také v minoritních jazycích (abcházštině, arménštině a azerštině).