V Zambii se daří snižovat mateřskou a dětskou úmrtnost
Těžká dostupnost, nedostatečná infrastruktura a stále silný vliv tradičních léčitelů a pověr. I s těmito překážkami se musí vyrovnat realizátoři projektu ČRA, který se v Zambii zaměřuje především na zlepšení kvality a dostupnosti zdravotní péče o matku a dítě. I když se mezi lety 2015 a 2017 v rámci projektu realizovaného Charitou ČR úmrtnost matek snížila o 12 % a dětí do pěti let věku dokonce o 25 %, stále má Zambie jednu z nejvyšších mateřských úmrtností na světě.

Projekt Zlepšení kvality a dostupnosti péče o matku a dítě probíhá v Západní provincii v okrese Mongu, kde je velmi nepřístupný terén a naprosto nedostatečná infrastruktura. „Mnoho jiných neziskových organizací se těmto oblastem vyhýbá, protože svou práci tady považují za neefektivní. My naopak míříme za lidmi, kteří žijí právě zde,“ říká Tea Tihounová, pod jejímž vedením se zambijská mise rozrostla v největší zahraniční misi Charity Česká republika a také v největší českou misi, která v Zambii působí.

„Projekt se zaměřuje na posilování odborných kapacit zdravotnického personálu v provinční nemocnici i přidružených zdravotních centrech, a to formou různých školení, mentoringu i krátkodobých výjezdů odborníků. Důležitým prvkem jsou aktivity dobrovolníků, kteří ve svých komunitách fungují jako prodloužená ruka zdravotních center. Ty jsou totiž mnohdy vzdáleny několik desítek kilometrů,“ přibližuje projekt Jan Blinka, který má aktivity ČRA v Zambii na starosti. Blinka zároveň dodává, že pro zvýšení informovanosti široké veřejnosti místní rozhlasová stanice vysílá tematické rádiové programy a školy organizují volnočasové kluby pro mládež zaměřené na problematiku zdraví matek a dětí.

Na projektu spolupracuje i 124 místních dobrovolníků. Jejich pomoc, stejně jako práce desítek zaměstnanců zdravotnických center, provinční nemocnice či zaměstnanců Charity ČR, se soustředí i na šest venkovských zdravotních středisek v Západní provincii. Zde mají kromě čekárny a ošetřovny i tzv. Mother’s shelters, což jsou malé domy, kde mohou ženy v posledních dnech gravidity v klidu počkat na porod tak, aby porodily pod lékařským dohledem. „Především v oblastech s velikými vzdálenostmi je to obrovská příležitost, která s sebou však nese i nutnost donést si na tuto dobu vlastní stravu a zanechat rodinu, mnohdy s malými dětmi, na starosti komunitě,“ doplňuje  Tea Tihounová.


V rámci projektu financovaného Českou rozvojovou agenturou se pracovníci Charity ČR například starají o matky před porodem a jejich novorozené děti. Ve vesnicích nejsou matky zvyklé vyhledávat lékařskou péči, jsou odkázané na rady místních léčitelů a řídí se pověrami, kterými vysvětlují fyziologické změny v těhotenství. Takže kromě přímé péče je nezbytné šířit i osvětu.

„Máme velkou oporu v oficiálních strategiích zambijských zákonodárců. Zambijská vláda například už zakázala domácí porody. Musíme také naslouchat hlasům zevnitř komunit. Tradiční struktury jsou v Zambii velmi silné, kmenové uspořádání existuje paralelně s oficiálními strukturami a my se snažíme vyjít s oběma. Ideální je, když změna vychází od místní autority – kmenového vůdce. A to se daří docela dobře. Někteří dokonce zavedli pokuty pro muže, kteří svou ženu nedovezou k porodu do nemocnice, i tak ale úmrtnost novorozenců stále zůstává vysoká. Zapojujeme také dobrovolníky zevnitř komunit, kteří pomáhají maminky k porodu dopravit a šíří osvětu,“ vysvětluje Tea Tihounová.

Aktivity v rámci projektu, který plynule navázal na předchozí aktivity realizované zde Charitou ČR, jsou ale mnohem širší. Ve spolupráci se Všeobecnou nemocnicí v Lewanice byl např. rekonstruován nový porodní blok, pořízeny nové postele a také mobilní ultrazvuk, se kterým zdravotníci vyjíždějí do venkovských zdravotnických středisek, kam dochází na prenatální vyšetření ženy z okolí. V posledních dvou letech tak došlo k 29 výjezdům, během kterých bylo ultrazvukem vyšetřeno 630 žen.

Další projekty ČRA realizované v Zambii najdete zde.

 

Foto: Charita ČR