Zapojování soukromého sektoru do nástrojů České rozvojové agentury


GLOBÁLNÍ KONTEXT PRÁCE ČRA V OBLASTI SPOLUPRÁCE SE SOUKROMÝM SEKTOREM

Mandát ČRA je přispět ke snížení chudoby ve světě a dosažení Rozvojových cílů tisíciletí (MDGs). Pro dosažení tohoto cíle ČRA vychází ze tří předpokladů. Prvním je fakt, že globální a národní veřejné zdroje zemí OECD potřebné pro řešení sociálních (včetně vydržování štědrého sociálního státu) a rozvojových otázek (včetně boje proti chudobě) jak v zemích OECD, tak v rozvojových zemích, díky mnohým strukturálním důvodům vysychají. Kromě jiného je důvodem jeden z hlavních megatrendů současnosti, a sice dramatický nárůst populace, který je 7 krát rychlejší v rozvojových než rozvinutých zemích a zároveň stárnoucí populace především v zemích OECD. Hlavním posláním států v součinnosti se soukromým sektorem a nadnárodními institucemi by proto nadále mělo být vytváření vhodného ekonomického prostředí pro občany a komunity. Díky němu by si sami mohli zajistit prostředky pro důstojný život, čelit znepokojivým megatrendům v podobě surovinové nedostatečnosti, extrémního počasí nebo rapidní urbanizace a vymanit se tak z chudoby.

Druhý předpoklad je, že těmi nejdůležitějšími podmínkami pro tvorbu vhodného ekonomického prostředí a férový ekonomický růst (nejenom) rozvojových zemí jsou politické a ekonomické institucionální reformy. Jedná se například o reformy pracovního trhu, finančního sektoru (mobilizace vnitřních úspor), vymahatelnost práva (nevyhnutné pro nastartování podnikatelských aktivit), reformy právních nároků na držení půdy, nebo vhodně nastavenou obchodní a průmyslovou politiku.

Dále je to přístup ke kvalitním výrobním vstupům a dostupnost přímých zahraničních investic (PZI), které můžou přispět k procesu kreativní destrukce díky přenosu know-how a technologií. Přítomnost PZI může zpětně vést k vyšším standardům pracovního trhu a jeho formalizace, kvalitnějšího právního rámce, orientaci na produkci s vyšší přidanou hodnotou a napojení do globálních řetězců. Tyto reformy a přístup k PZI jsou nevyhnutné pro mobilizaci vnitřních zdrojů, vymanění se z pasti exportů s nízkou mírou produktové sofistikovanosti („low/middle - product trap“, koncept „produktového prostoru“) a napojení do globálních hodnotových řetězců.

Třetím předpokladem je přesvědčení, že aktivity zaměřené na zisk/investiční návratnost jsou kompatibilní s dosahováním společensky prospěšných/rozvojových cílů (viz Koncept sdílené hodnoty).

PROBLÉMOVÉ ASPEKTY DOSAVADNÍ SPOLUPRÁCE SE SOUKROMÝM SEKTOREM A NÁVRH NOVÉHO PŘÍSTUPU A SPECIFICKÝCH CÍLŮ

Vycházejíc z takto definovaného globálního kontextu a předpokladů, ČRA chce i nadále přispívat k systémové změně a podpoře vhodného ekonomického prostředí v prioritních zemích prostřednictvím přenosu ekonomického a institucionálního know-how, zprostředkováním kvalitních výrobních vstupů a podporou přímých zahraničních investic do prioritních sektorů přijímajících zemí.

Udržitelnost a konečná nezávislost tohoto procesu na veřejných zdrojích má být zajištěna důrazem na ekonomickou motivaci českého soukromého sektoru podílet se na dosahování rozvojových cílů ČRA v prioritních zemích ZRS ČR na základě Konceptu sdílené hodnoty („Creating shared value“).

Na základě analýzy dosavadních problémových aspektů zapojování soukromého sektoru do nástrojů ZRS si ČRA v této oblasti vytyčuje několik cílů.

Za prvé, dosavadní přístup vedl ke spolupráci s jenom relativně úzkým okruhem firem a kladl malý důraz na motivační faktory pro soukromé subjekty. Proto si ČRA za první cíl klade rozšířit okruh soukromých subjektů využívajících nástroje ČRA a prezentovat nový koncept partnerství.

Za druhé, poskytování zakázek jako jediná forma angažovanosti soukromého sektoru při dosahování cílů ČRA se jeví jako nedostatečná. Z toho důvodu si jako druhý cíl klade ČRA rozšíření nástrojů spolupráce. Jedním z těchto nových nástrojů je i Program rozvojového partnerství pro soukromý sektor, který je od roku 2015 v gesci ČRA.

Za třetí, přílišná orientace jenom na národní zdroje vedla k zanedbání možností podpory aktivit českých subjektů v rozvojových zemích ze zahraničních zdrojů. Z toho důvodu v roce 2014 ČRA poprvé vyhlásila Program studie proveditelnosti, který má podpořit účast českých subjektů v evropských finančních nástrojích a EDF.

Za čtvrté, přílišná decentralizace a celkově slabá koherence přístupů jednotlivých relevantních aktérů brání efektivní podpoře podnikání českých subjektů v rozvojových zemích. Z toho důvodu se ČRA bude snažit o zajištění podpory pro nové partnerství ze strany relevantních aktérů a lepší politické koherence pro podporu aktivit českých subjektů v rozvojových zemích.

Ivan Lukáš

expert ČRA