Zapojte se do programu Dobrovolníci OSN

Už čtrnáctým rokem mají mladí lidé z Česka možnost získat dobrovolnickou zkušenost přímo v rozvojových zemích a v oborech, které vystudovali. Kontaktním místem mezinárodního programu United Nations Volunteers (UNV) pro Českou republiku je od začátku letošního roku MZV ČR (Odbor rozvojové spolupráce a humanitární pomoci), které zájemcům poskytuje základní informace o zapojení se do tohoto programu na zahraničních pobočkách jednotlivých agencií OSN. V rámci nového projektu Dobrovolnictví Online je možné se do mezinárodních dobrovolnických aktivit OSN zapojit i na dálku.


Mezinárodní program OSN United Nations Volunteers (UNV) celosvětově propaguje dobrovolnictví a získává dobrovolníky pro realizaci projektů různých agencií a fondů OSN. Prostřednictvím ústřední kanceláře v Bonnu a pěti regionálních kanceláří koordinuje ročně až 6 500 dobrovolníků po celém světě. MZV ČR podporuje program Dobrovolníci OSN již od roku 1995. UNV patří mezi prioritní partnery České republiky v rámci Strategie rozvojové spolupráce ČR a Česká republika patří dlouhodobě mezi hlavní partnery programu UNV, aktuálně zaujímá v celosvětovém přehledu 11. místo.

V roce 2006 se pak Česká republika zapojila do programu Mladí dobrovolníci OSN financovaného MZV ČR, v rámci něhož byli tehdy vysláni první dva mladí dobrovolníci. V souladu s platnou koncepcí Zahraniční rozvojové spolupráce ČR se počet vyslaných postupně zvyšoval až na současných 8-10 ročně. Pravidelně pomáhají v rozvojových zemích i krizových oblastech světa; v Africe, Asii, na Blízkém východě či na Balkáně. Z více než 60% jsou mezi dobrovolníky z ČR - ale i celosvětově - zastoupeny ženy.

Historicky působili čeští stážisté např. v Bosně a Hercegovině, Etiopii, Jemenu, Kambodži, Kosovu, Moldavsku, Mongolsku, na Ukrajině, v Uzbekistánu, Vietnamu, Mali či Palestině. Konkrétní destinace pro vyslání mladých dobrovolníků z ČR se každoročně sjednávají mezi MZV a UNV dle aktuálních potřeb OSN a sektorových a teritoriálních priorit zahraniční rozvojové spolupráce a humanitární pomoci ČR.

Zájemci o program Mladí dobrovolníci OSN nesmí být starší 29 let, musí mít dokončené vysokoškolské vzdělání, odborné znalosti a zkušenosti odpovídající popisu vypsané pozice dobrovolníka a velmi dobrou znalost anglického jazyka slovem i písmem, popř. dalšího světového jazyka. Nespornou výhodou je pro potenciální uchazeče znalost místního jazyka. Vítaná je orientace v oboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci a dobrovolnictví. Počítá se také s ochotou a připraveností pracovat v obtížných životních či klimatických podmínkách.

Získat mohou dobrovolníci zkušenost ze spolupráce v multikulturním prostředí a v mezinárodním týmu agencie OSN, profesní zkušenosti v oboru mezinárodní rozvojové spolupráce a konkrétního oboru působení a v neposlední řadě i nové kontakty, přátelství i mimořádnou profesní referenci pro rozvoj další kariéry. Tak jako se to podařilo bývalé pracovnici České rozvojové agentury Blance Caletkové, která působila v rámci programu UNV v Mongolsku a v Mali.

„Obě mé práce pro UNV mi hrozně pomohly jak profesně, tak i osobně a daly mi nejenom pracovní kompetence pro práci s daty, statistikou nebo přípravou dokumentů a prezentací výsledků, ale i pracovně-osobnostní schopnosti pro práci v mezinárodním prostředí. A vidět na vlastní oči a zažít to, jak OSN funguje, jak probíhají projekty a jaká je dynamika v týmu, ve kterém jsou lidé ze tří a více kontinentů, je určitě k nezaplacení. Každopádně bych zkušenost s UNV doporučila každému, kdo bude mít tu příležitost,“ říká Blanka Caletková, kterou můžete vidět na fotografiích během její stáže v Mali.

Pomáhat lze i z pohodlí domova

Pro ty, kdo by se rádi do dobrovolnictví pod hlavičkou OSN zapojili, ale nemohou odjet na zahraniční stáž, je připraven nový, progresivně se rozvíjející projekt Dobrovolnictví Online. Jeho prostřednictvím je možno se zapojit do mezinárodních dobrovolnických aktivit i na dálku z pohodlí svého domova či kanceláře. Jedná se o operativně sjednávanou spolupráci mezinárodních neziskových rozvojových organizací a individuálních dobrovolníků prostřednictvím internetu. Platformu zastřešuje a koordinuje UNV Online Volunteering Service v ústředí UNV v Bonnu.

Platforma registruje neziskové rozvojové organizace z celého světa, které nabízejí pracovní příležitosti a konkrétní úkoly v rámci svých projektů individuálním zájemcům z řád dobrovolníků i expertům. Na internetové adrese www.onlinevolunteering.org jsou denně zveřejňovány nové poptávky, na které mohou dobrovolníci reagovat podle svých zkušeností a zájmu. Spolupráce probíhá bezplatně, po završení dohodnutého projektu obdrží dobrovolník certifikát a systémovou referenci o realizované pomoci.

Výhod Online Volunteeringu je celá řada, např. zde není věkové omezení. Online dobrovolníkem se může stát každý, kdo dokáže nabídnout pomoc; může se jednat o odborníka v aktivním věku, studenta, důchodce či člověka zdravotně postiženého. Vedle toho, že dotyčný nemusí nikam cestovat, je zde také možné se zapojit do projektů s různou dobou trvání, krátkodobých či dlouhodobých. Využíváním tohoto projektu se v neposlední řadě neobyčejně rozšiřuje kapacita a efektivita partnerských organizací.

Podrobné informace o programu UNV či registraci v databázi zájemců o dobrovolnictví jsou k dispozici na webových stránkách, které spravuje ústředí UNV v Bonnu (www.unv.org). Informace o spolupráci České republiky s UNV jsou rovněž k dispozici na: UNV partnering with the Czech Republic.