program B2B: informace pro žadatele
Plánujete investovat na rozvojových trzích budoucnosti?
Podporujeme podnikatelské nápady a inovativní řešení.
jaké projekty podporujeme?
Projekt musí přispívat k řešení rozvojových problémů (např. přenos know-how a technologií, rozvoj soukromého sektoru, vytváření pracovních míst, zavádění výrobních a pracovních standardů apod.).
Projekt musí směřovat do některé z rozvojových zemí, respektive do rozvojových zemí, pro které je zpracována Mapa globálních oborových příležitostí Ministerstva zahraničních věcí. Podporujeme projekty ve všech částech světa, od východní Evropy, přes Afriku, Asii až po Jižní Ameriku.
Podporujeme 3 formy projektů:
Fáze Přípravy
- Studie proveditelnosti – Technické a technologické řešení problému v rozvojových zemích. Ideálně pak formou spolupráce business to business, se zapojením místního podnikatelského partnera. Součástí studie musí být realistický časový i finanční plán na nalezení vhodného investora nebo komerčního financování.
- Podnikatelský plán – Příprava vstupu na trh, zhodnocení příležitostí a rizik, nalezení partnera. Plán by měl sloužit pro získání komerčního financování, investora či návazné dotace.
Fáze Realizace
- Realizace projektu – Přenos know-how, vývoz pro demonstrační účely, podnikatelská partnerství (joint venture a další). Podmínkou je předložení podnikatelského plánu.
jakou podporu lze získat?
Poskytujeme dotace až do výše 50 % celkových nákladů ve fázi tzv. přípravy, respektive 40 % ve fázi tzv. realizace. Dotace se proplácí zpětně na konci roku na základě předložených účtů a faktur.
- Studie proveditelnosti, Podnikatelský plán – max. 500 000 Kč na 1 rok
- Realizace projektu – maximálně 2 mil Kč/rok (s maximální dobou trvání 2 roky)
Ve spolupráci s pracovníky českých zastupitelských úřadů (ZÚ) vám poradíme s podnikatelskými záměry a upozorníme na případná rizika. Doporučujeme obeznámit příslušný ZÚ s podnikatelským záměrem před podáním žádosti, mohou vám poskytnout zpětnou vazbu. Po domluvě je možné sjednat konzultaci vašeho záměru s pracovníky ČRA nebo ZÚ.
jak zažádat o dotaci?
Žádost o dotaci se skládá z Žádosti samotné a příloh (pracovní plán, popis projektu, rozpočet, prohlášení). Informace jsou součástí dotačních výzev, které zveřejňujeme zde.
Výzvu k předkládání žádostí pro následující rok vyhlašujeme zpravidla v září. V průběhu roku (zpravidla do května) může být vyhlášena i druhá výzva, kde je však možno žádat pouze o podporu tzv. přípravné fáze.
Každý žadatel může podat pouze jednu žádost v každé výzvě, je ale možné mít regionální záběr, tedy uvést v žádosti více souvisejících zemí.
Mezi hodnotící kritéria patří rozvojový dopad projektu, relevance pro teritorium, udržitelnost a finanční přiměřenost projektu.
příklady realizovaných projektů
Podnikatelský plán:
Studie proveditelnosti:
http://www.czechaid.cz/projekty/mve-tincep-provincie-severni-sulawesi-indonesie/
http://www.czechaid.cz/projekty/technologie-pro-vyrobu-pitne-vody-v-peru/
Realizace:
http://www.czechaid.cz/projekty/dioptricke-bryle-spectacler/
http://www.czechaid.cz/cra-podporuje-rozvoj-farmy-na-produkci-rybich-pludku-v-kamerunu/